Home / Realizacje domów  / Domy z płaskim dachem  / Dom w zgodzie z naturą

Dom w zgodzie z naturą

Spread the love

Mieszkanie na zalesionym terenie wymaga domu, w którym panują harmonijne relacje z naturą. Dom jest subtelnie widoczny pośród zalesionego i pagórkowatego krajobrazu wydmowego.

 Villa S, to dom położony w malowniczym miejscu, który od lat 60-tych XX wieku pozwala swoim mieszkańcom cieszyć się pięknymi widokami i kojącym zapachem lasu. Miejsce, które nigdy się nie nudzi. RAU Architects przekształciło ten dom w willę, stawiając naturę na pierwszym planie, zgodnie z życzeniami rodziny. Aby zapewnić więcej prywatności od ulicy, uwaga została przesunięta na ogród graniczący z lasem iglastym. Relacja z otaczającym środowiskiem staje się jeszcze bardziej intensywna. Zachowały się tylko kontury pierwotnego domu. Nowy, monolityczny budynek jest w całości pokryty palonym drewnem modrzewiowym przy użyciu odwiecznej japońskiej techniki konserwacji drewna. Dzięki temu zabiegowi dom przyciąga wzrok, jednocześnie wtapiając się w jego naturalne otoczenie.

Wszechobecny las

Przejście z wnętrza na zewnątrz, z domu do lasu, jest rozmyte. Różnice wysokości w ogrodzie rozwiązuje łagodnie nachylony krajobraz, dzięki czemu ogród płynnie wpada w otaczające środowisko. Wewnątrz duże okna i drzwi zapewniają optymalne doznania świetlne i widokowe. Sekwencja przestrzeni wydaje się organiczna – przenikają się nawzajem, czerpiąc inspirację z otaczającego lasu. Ruch ten powraca na parterze, który jest nieco zatopiony w krajobrazie. Znajduje się tu sauna, gabinet, pokój gościnny i pokój ogrodowy, a także otwarta klatka schodowa wzdłuż elewacji zapewniająca bezpośrednie połączenie z salonem powyżej. Rodzina zbiera się na pierwszym piętrze, gdzie jest jadalnia, kuchnia, sala gier i sala telewizyjna tworzą tym samym serce domu. Na drugim piętrze znajdują się sypialnie. We wszystkich obszarach domu las jest wszechobecny. Różne przestrzenie zapewniają niepowtarzalne widoki na otaczające środowisko. Przez przezroczystą elewację kuchni i salonu przez cały czas widoczny jest wspaniały widok na ogród i basen w całej okazałości. Każdy sezon to inny spektakl.

RAU Architects

Naturalne i zrównoważone

Oprócz organicznego rozplanowania przestrzeni i zrównoważonego doboru materiałów koncepcja energii odpowiada również harmonijnemu związkowi z naturą, wykorzystując wyłącznie zasoby naturalne. Płyta betonowa poniżej parteru utrzymuje taką samą temperaturę jak grunt pod domem, zapewniając pasywne chłodzenie latem i ogrzewanie zimą. Energia elektryczna wykorzystywana w domu jest wytwarzana przez panele słoneczne. Wyjątkowo dobrze izolowany dom (wartość RC 8,0 i EPC -0,02) jest ponadto wyposażony w niskotemperaturowy system emisji, materiały bezemisyjne, drewno z certyfikatem FSC i system buforowania wody deszczowej do nawadniania ogrodu. Dom jest całkowicie wolny od chromu i PCV. Rezultatem jest pozytywny energetycznie budynek, który sprzyja dobremu samopoczuciu i jest w pełnej harmonii z naturą.

RAU Architects

Całościowa koncepcja Willi, krajobraz i ogród tworzą harmonijną całość. Tam, gdzie pierwotny dom z lat 60. XX wieku wychodził na słoneczną stronę południową, willa skupia się teraz na zalesionej północy z bujnym lasem iglastym. Mieszkańcy Willi S cieszą się domem, w którym ludzki hałas z zewnątrz pozostaje w pewnej odległości, a otaczająca przyroda przenosi się jak najwięcej do wnętrza. Otwartość, prywatność, spokój i natura: naturalne elementy składowe Willi S.

Źródło: RAU Architects

RAU Architects

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ