Home / Budowa  / Drzwi i bramy garażowe  / Dobieramy bramę garażową do elewacji

Dobieramy bramę garażową do elewacji

Spread the love

Znaczne wymiary sprawiają, że brama garażowa wyróżnia się na elewacji i wpływa na jej wygląd. Dlatego warto wybrać taką bramę, która będzie harmonijnie współgrać ze stylem i kolorystyką domu. 

Bogata oferta bram garażowych sprawia, że ich wybór może być jedynie kwestią gustu i możliwości finansowych. Jednak niewłaściwy kolor lub wzór może zniweczyć efekt stworzonego przez architekta „opakowania” domu z precyzyjnie dopasowanych „puzzli” okien, drzwi, dachu, elewacji, a nawet ogrodzenia. Wszystkie te elementy powinny być spójne. Najważniejsze by zmieścić się w ramach jednej konwencji, która pasuje stylistycznie do architektury budynku. Nie jest to jednak łatwe i zwykle przysparza sporo kłopotów. Kolory domu zwykle wybieramy kierując się emocjami i upodobaniami. Starają się im sprostać nie tylko producenci farb, tynków i pokryć dachowych, ale także bram garażowych. W standardzie znajdują się kolory, które także są najczęściej wybierane na dach –  odcienie brązu, zieleni, szarości – oraz biel. Indywidualiści mogą wybierać wśród barw z palety RAL oraz NCS. Kolorami możemy nadać elewacji zupełnie nowy wymiar: ukryć w niej bramę lub ją wyróżnić. Pytanie tylko, jak je zestawić z pozostałymi elementami elewacji, by nadać jej nietuzinkowy szyk, a z całej posesji uczyni doskonałą kompozycję?

Normstahl

Normstahl

Oczywiście, można tradycyjnie dostosować je do kolorów profili okiennych i drzwi zewnętrznych (zwłaszcza, gdy są tuż obok), co w efekcie da dość subtelny efekt. Ten sposób ogranicza jednak naszą fantazję i wtłacza w utarte schematy aranżacyjne. Na szczęście, nie jest to jedyny wyznacznik doboru koloru bramy. Powierzchnia ram okiennych jest dość mała w porównaniu z bramą, więc kolorystyczny sojusz między nimi nie jest niezbędny. W zależności od stylistyki domu, możemy ożywić bramę garażową poprzez wyraziste, mniej stonowane wykończenie.

Najlepszy efekt wizualny zapewni spójność bramy garażowej z elewacją domu (tynkiem, kamieniem, klinkierem czy drewnem). Są one ściśle ze sobą powiązane. Warto zgrać ich kolory, zwłaszcza gdy dom jest mniejszy. Gdy wjazd do garażu jest usytuowany od strony frontowej, brama może zajmować nawet 25% elewacji. W takiej sytuacji można również bramę „ukryć” wykańczając jej skrzydło materiałem użytym na elewacji, na przykład drewnem. Oryginalnym sposobem na zamaskowanie dużego skrzydła bramy jest pokrycie go lustrzaną powłoką.

Kolor bramy garażowej można również dobrać do dachu i systemu orynnowania. Możemy przy tym wybrać różne odcienie tego samego koloru, na przykład jasnoszary i grafitowy. Pozwoli to osiągnąć efekt  niebanalny i jednocześnie pełen elegancji.

Wiśniowski

Wiśniowski

Jeśli chcemy podkreślić detale, na przykład obramienia okien, gzymsy, czy obróbki blacharskie, możemy zamówić bramę w ich kolorze.

Ciekawym pomysłem jest zgranie bramy z zielenią ogrodu lub żywopłotu otaczającego posesję. Dobrze wyglądają także bramy harmonijnie komponujące się z ogrodzeniami klinkierowymi, drewnianymi bądź z kutego żelaza.

Wybierając kolor bramy warto pamiętać o doborze odcienia w zależności od usytuowania wjazdu do garażu względem stron świata – od północy brama powinien to być kolor ciemniejszy, od południa jaśniejszy. Dzięki temu brama dłużej zachowa swoją oryginalną barwę; nie wyblaknie pod wpływem słońca.

Hormann

Hormann

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
2 komentarze
  • kajuta 1 września 2016

    bardzo przydatny artykuł! zgadzam się w pełni – brama garażowa wpływa na wygląd elewacji i ogólny charakter domu. ja wybrałem bramę od Verdoor, bo oprócz dobrego wykonania ma bardzo nowoczesny wygląd, dzięki czemu świetnie prezentuje się w naszym domu w minimalistycznym stylu 🙂

  • Renata 25 maja 2017

    Spójność stylistyczna bramy z elewacją domu nie podlega dyskusji. Wiadomo, że może ona działać pozytywnie nie tylko wtedy, kiedy jest idealnie zharmonizowana, ale też na zasadzie kontrastu, Mnie sie bardzo podoba zabieg, kiedy wzór paneli bramy powtarza np elementy drewniane wykorzystane na elewacji. Znakomity efekt uzyskuje się w przypadku bram Hormanna do własnej aranżacji – też przy bramach uchylnych – super to wygląda N 80Hormann.. albo ALRF42 do wypełnienia / aranżacji przez odbiorcę. Niepowtarzalny efekt

DODAJ KOMENTARZ