Poza izolacyjnością termiczną ważna jest wygoda korzystania z okien. Dobrze jest więc ich „umiejętności” dostosować do naszych potrzeb.
To, że okna o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej mogą obniżyć koszty ogrzewania domu, jest powszechnie znane. Nie możemy jednak zapominać, że podstawową funkcją okien jest dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza i otwieranie wnętrz na świat. Każde z pomieszczeń wymaga innych rozwiązań. Nie muszą być one przecież takie same w całym domu.
Kuchnia. W kuchni, w krótkim czasie i na ograniczonej przestrzeni, wytwarzane są przeróżne zapachy. Dlatego najważniejsze jest zapewnienie szybkiego i intensywnego wietrzenia. Kuchnia to także miejsce, w którym przydaje się każde miejsce na odstawienie różnych przedmiotów. Bywa, że są one ustawiane na parapecie. Mogą one jednak utrudniać otwarcie okna, a nie zawsze wystarczy jego uchylenie. Jeśli pod oknem ma zostać zamontowany zlewozmywak, warto zastanowić się nad oknami uchylno-przesuwnymi. Ich skrzydło da się przesunąć na bok przy użyciu tylko jednej ręki. Przed oknem uzyskuje się przy tym dodatkową powierzchnię na ustawianie różnych przedmiotów. Coraz popularniejsze staje się doświetlanie kuchni dodatkowym oknem usytuowanym pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami. Najczęściej jednak jest ono nieotwieralne (stałe).
Łazienka. Duża wilgotność powietrza i szczelne okna mogą spowodować rozwój szkodliwej dla zdrowia pleśni. Konieczne jest więc zapewnienie sprawnej wentylacji. Gdy jest ona grawitacyjna, konieczny jest odpowiedni nawiew powietrza z zewnątrz. Jednocześnie trzeba ograniczyć koszty ogrzewania i zapewnić domownikom komfort termiczny. Wygodę zapewni automatyczne otwieranie i zamykanie okna, najlepiej z wykorzystaniem systemu zdalnego sterowania. Będziemy mogli wtedy zaprogramować czas uchylenia i zamknięcia okna, na przykład po kąpieli wszystkich mieszkańców. Zamiast czasowego włącznika można zastosować czujnik wilgotności powietrza. Analizuje on wilgotność powierza i wysyła impuls elektryczny powodujący uchylenie lub zamknięcie okna.

Internorm
Pokój dzienny. Zgodnie z aktualnymi trendami w architekturze powinien być przestronny i dobrze oświetlony światłem dziennym. Gdy jest ulokowany od strony południowej zazwyczaj zaplanowane są w nim duże przeszklenia. Ze względu na to, że są one dość duże i ciężkie, warto wybrać przesuwne, które umożliwią nam otwieranie i zamykanie bez większego wysiłku. Ponieważ zwykle przeszklone drzwi prowadzą na taras lub do ogrodu dobrze jest, aby miały niski próg, o który nie będziemy się potykać. Jeśli drzwi tarasowe są rozwierane, wygodny będzie zatrzask magnetyczny, umożliwiający przymknięcie po wyjściu na taras – chcąc wrócić do domu wystarczy drzwi pchnąć, żeby się otworzyły. Wietrzenie zwłaszcza przed burzą przy silnym wietrze, ułatwi hamulec zapobiegający zatrzaśnięciu otwartych drzwi. Dodatkowo uniemożliwi on zakleszczanie, brudzenie lub wręcz zniszczenie zasłon przez skrzydło okienne.
Sypialnia. Abyśmy mogli zregenerować siły w nocy, powinniśmy zadbać o wystarczającą ilość świeżego powietrza. W sypialni nie może być jednak ani zbyt zimno, ani też zbyt ciepło. Należy zadbać o to, aby nie było dużych różnic temperatury. Są one nie tylko nieprzyjemne, ale też mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Najlepiej wybrać okna z funkcją, która umożliwia regulację stopnia uchylenia, pozwalającą na dostosowanie do pogody i pory roku. Maksymalnie komfortowe będzie obsługiwanie ich bez wychodzenia z łóżka.
Pokój dziecięcy. Okna w pokojach dziecięcych – a najlepiej wszystkie na piętrze – powinny być zabezpieczone przed otwarciem przez najmłodszych domowników. Najlepiej byłoby wybrać okna jedynie uchylane, ale przecież dzieci kiedyś dorosną i zabezpieczenie nie będzie konieczne. Możemy jednak wyposażyć je w specjalną blokadę – klamkę zamykaną na klucz. Po jej przekręceniu okno nie otwiera się, lecz tylko uchyla. Otworzyć je można dopiero po przekręceniu klucza. Takie zabezpieczenie można zdemontować w dowolnej chwili.

Winkhaus