Są lekkie, odporne na zarysowania, ciepłe w dotyku i można je dowolnie formować. Jeśli dodamy do tego dekoracyjność, to już wiadomo, dlatego blaty z kompozytów są tak bardzo popularne.
Kompozyty to materiały zwane fachowo Solid Surface. Częściej jednak są rozpoznawane pod nazwami handlowymi – Corian, Staron, Kerrock. Są one tworzywem składającym się w 70-80 % z wodorotlenku glinu oraz naturalnych skał i minerałów, głównie granitu i kwarcu. Pozostałe 20-30% stanowią dodatki zawierające żywicę akrylową, która łączy poszczególne komponenty i nadaje materiałowi odpowiednią twardość oraz pigmenty koloryzujące, od których zależy estetyka i stabilność kolorów.
Materiały Solid Surface różnią się od siebie barwą wypełnienia, kolorystyką i wielkością zawartych w nich minerałów, a także strukturą. Może być ona jednorodna (bez widocznych minerałów, o jednolitym kolorze), drobnoziarnista (z widocznymi zaoblonymi drobinami minerałów na całej powierzchni), mieszana (drobne ziarenka w większych odległościach od siebie na jednolitym tle), różnoziarnista (o różnej wielkości i kształcie ziaren), metaliczna (z błyszczącymi drobinkami) lub trójwymiarowa (gęsto położone minerały imitują strukturę granitu i innych skał). Blaty z kompozytów ciemnych, metalicznych i trójwymiarowych są bardzo efektowne, ale trudniejsze w utrzymaniu czystości. Z kolei materiały drobnoziarniste zwłaszcza te o ciepłej kolorystyce są uniwersalne i łatwe do utrzymania w czystości.
Jeszcze większą atrakcyjność można osiągnąć, dzięki temu, że blaty z kompozytów można dowolnie formować, nadając im nietypowe kształty i komponując z nich nawet najbardziej fantazyjne wzory. Poza tym kompozyty są jedynymi materiałami, z których można tworzyć duże wielofunkcyjne powierzchnie – blat płynnie przechodzi w umywalkę, zlewozmywak lub powierzchnię ściany. W przeciwieństwie do drewna, laminatów czy kamienia spoiny są w nim prawie niewidoczne (wykonuje się je z masy klejowej w tym samym kolorze co kompozyt).
Nie bez znaczenia jest to, że eleganckie i efektowe blaty z kompozytów są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do marmurów czy granitów, nie pękają, nie odłamują się, ani nie kruszą się. W razie ewentualnych uszkodzeń daną powierzchnię można w szybki i prosty sposób odnowić, bez konieczności wyjmowania całego elementu. Niektóre ślady można usunąć środkiem czyszczącym, specjalną gąbką lub drobnoziarnistym papierem ściernym.
Oprócz tego powierzchnie z kompozytów mają jednolitą strukturę, bez porów, w które mogą wnikać bakterie, brud lub rozwijać się grzyby pleśniowe. Są one również odporne na zabrudzenia, plamy, wysoką temperaturę, kwasy i silne związki chemiczne zawarte w detergentach. Tym samym są łatwe do utrzymania w czystości i nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością. Blaty z kompozytów trzeba chronić przed bardzo wysoką temperaturą (powyżej 180°C). Pod gorące naczynia wyjmowane z kuchenki czy piekarnika wystarczy stosować podkładki.