Home / Budowa  / Drzwi i bramy garażowe  / Garaż razem czy osobno?

Garaż razem czy osobno?

Spread the love

Na etapie planowania domu każdy z inwestorów staje przed dylematem, dotyczącym usytuowania garażu. Co warto wziąć pod uwagę wybierając projekt domu z garażem w bryle, a co, gdy ma być on oddzielnym budynkiem?

Trudno dziś sobie wyobrazić życie poza miastem bez samochodu, a najlepiej dwóch. Dlatego w niemal każdym projekcie domu przewiduje się garaż na jedno lub dwa auta. O tym, gdzie zostanie on zaplanowany w dużej mierze decyduje wielkość działki i nasze potrzeby.

Garaż w bryle domu to dobre rozwiązanie, gdy działka jest niewielka i nie ma na niej miejsca na postawienie dodatkowego budynku. Najlepiej byłoby go usytuować od strony północnej, wschodniej lub północno-wschodniej, dzięki czemu będzie dodatkowym buforem chroniącym wnętrze przed ucieczką ciepła. Wybierając włączenie garażu w domową przestrzeń trzeba uważać, aby nie stał się on powodem zmniejszenia powierzchni mieszkalnej. Duża brama garażowa może też przytłoczyć elewację (zwykle frontową). Zwykle projektuje się takie garaże z miejscem na jeden samochód.

Krispol

Krispol

Decydując się na garaż w domu nie tylko oszczędzamy miejsce na działce, ale także obniżamy koszty budowy – wspólne są przecież ściany i łatwiej jest poprowadzić instalacje. Taki garaż musi być też ocieplony i ogrzewany, inaczej stanie się przyczyną nadmiernej ucieczki ciepła.

Wiśniowski

Wiśniowski

Garaż wbudowany w bryłę jest też rozwiązaniem bardzo wygodnym ze względu na połączenie z domem. Nawet, gdy jest bardzo zimno i pada, wsiadamy do samochodu i wysiadamy z niego w komfortowych warunkach. Oczywiście, ze względu na ryzyko przedostania się spalin do wnętrza domu, garaż trzeba odseparować od pozostałych pomieszczeń. Dobrze, jeśli między nim a częścią mieszkalną zostanie zaplanowana strefa przejściowa w postaci niewielkiego przedsionka lub holu. Pomieszczenie nad garażem warto przeznaczyć na pokój gościnny, kino domowe czy gabinet.

Na dużych działkach można postawić garaż wolno stojący. Ta opcja ma tę zaletę, że może być on większy niż wbudowany w bryłę – na dwa samochody z ewentualnym pomieszczeniem do majsterkowania lub sezonową przechowalnią. Taki garaż nie musi być mieć ocieplonych ścian (choć warto to zrobić) ani też ogrzewania. Nie trzeba też martwić się o przedostawanie się spalin do domu. Trzeba jedynie zastanowić się, gdzie go postawić. Jeśli będzie przed domem, zyskamy więcej przestrzeni ogrodowej i łatwo będzie do niego wjechać. Jeżeli umieścimy go z tyłu domu, ukryjemy go, ale zmniejszymy powierzchnię ogrodu, a dojazd będzie dłuższy. Trzeba będzie więcej powierzchni utwardzić, a zimą ją odśnieżać.

Hormann

Hormann

Jeśli żadne z tych rozwiązań nam nie odpowiada, a mamy miejsce na działce warto zastanowić się nad wariantem pośrednim – dostawieniem garażu do domu. W ten sposób połączymy wszystkie zalety garażu w domu i wolno stojącego. Zyskamy też miejsce nad garażem, gdzie możemy urządzić taras. Musimy jedynie zdecydować o tym, czy ma być ogrzewany. Jeśli tak, jego ściany muszą być ocieplone; jeśli nie – nie trzeba go ocieplać. Warto jednak, aby pomiędzy ocieploną ścianą domu a nieocieploną ścianą garażu pozostawić dylatację.

Więcej na ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ