Home / Instalacje  / Dom inteligentnie zabezpieczony

Dom inteligentnie zabezpieczony

Spread the love

Nowoczesne zamki z czytnikami linii papilarnych, elektroniczne wizjery drzwiowe pozwalające zobaczyć osobę stojącą przed nimi czy też systemy monitoringu zintegrowane z urządzeniami mobilnymi to zabezpieczenia, które sprawiają, że nasz dom staje się twierdzą doskonale chronioną przed intruzami. Dziś rozwiązania, które jeszcze do niedawna były domeną filmów z gatunku science fiction, stają się coraz powszechniejsze.

Dawniej o bezpieczeństwo domowników dbały solidne, antywłamaniowe drzwi oraz czujne oko sąsiadów. Dziś dostępu do domu strzegą specjalne elektroniczne zamki, zazwyczaj wyposażone w czytnik linii papilarnych lub panel z klawiaturą dotykową. Natomiast czujne oko sąsiadów zastąpiły nowoczesne wideodomofony wyposażone w funkcję robienia zdjęć, a nawet nagrywania filmów oraz kamery, które umieszczone wokół domu śledzą każdy ruch nieproszonego gościa. Zintegrowanie kamer z urządzeniami mobilnymi sprawia, że właściciel domu ma szybki dostęp do informacji na temat tego, co się dzieje w jego nieruchomości.

BOSCH

Inteligentne wejście do domu

Tradycyjne wizjery drzwiowe, przez które mogliśmy obserwować osoby stojące przed naszymi drzwiami to już przeszłość. Dziś montuje się elektroniczny wizjer drzwiowy, który daje nam dokładny obraz tego, kto stoi przed drzwiami. Wizjer opcjonalnie może być wyposażony w czujnik ruchu oraz funkcję robienia zdjęć i automatycznego nagrywania filmów. Wszystkie dane zapisywane są bezpośrednio w pamięci urządzenia lub na karcie pamięci.

Kolejnym elementem stanowiącym zabezpieczenie przed niechcianymi gości są elektroniczne zamki. Rozwiązania te umożliwiają otwieranie drzwi przy pomocy bezpiecznego klucza cyfrowego, zdalnego pilota lub kodu PIN. Warte podkreślenia jest to, że nie ma konieczności stosowania tradycyjnych kluczy. Nowoczesne, elektroniczne zamki pozwalają na zaprogramowanie godzin otwarcia. Jak większość dostępnych urządzeń mogą być zintegrowane ze smartfonem, tabletem i dzięki temu zapewniają stałą kontrolę nad dostępem do domu.

O wtargnięciu intruza do domu czy też na przylegającą do niego posesję poinformuje alarm przeciwwłamaniowy, działający w oparciu o czujniki ruchu. Poszczególne elementy systemu komunikują się ze sobą zdalnie. W nowoczesnych systemach alarmowych nie mamy zatem do czynienia z plątaniną kabli, sygnały z czujników do centrali wysyłane są bowiem drogą bezprzewodową.

Domowy monitoring uzupełniają kamery umieszczone na zewnątrz domu, które są w stanie zarejestrować wszelkie próby włamania się do domu.

Siedle

Centrum zarządzania bezpieczeństwem domu

Funkcję centrali, za której pośrednictwem można zarządzać urządzeniami zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo, przejęły urządzenia mobilne. Zintegrowanie smartfonów, tabletów z systemem monitoringu pozwala na stały ogląd sytuacji zarówno wokół domu, jak i w jego wnętrzu. Urządzeniami mobilnymi możemy również otwierać i zamykać bramy wjazdowe, drzwi wejściowe, ale także sterować roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Co więcej, sterowanie może odbywać się na odległość.

Warto nadmienić, iż coraz częściej standardowe alarmy zastępują wielofunkcyjne systemy wyposażone w kamery i szereg sensorów. Zazwyczaj są to niewielkie urządzenia, które chronią przed intruzami, sterują ogrzewaniem, klimatyzacją, a także mogą pełnić funkcję elektronicznej niani.

Branto

Nowoczesny design zabezpieczeń

Zaletą nowoczesnych inteligentnych rozwiązań jest z jednej strony możliwość zintegrowania wielu rozwiązań w jednym systemie, natomiast z drugiej – atrakcyjna wizualnie forma, wpisująca się w obowiązujące trendy wzornicze. Elektroniczne zamki, panele dotykowe, wideodomofony są tak zaprojektowane, aby komponowały się z wzornictwem nowoczesnej stolarki otworowe, a jednocześnie wpisywały się w styl architektury tradycyjnej. Zamki elektroniczne lub całe jednostki integrujące kilka urządzeń mogą być zamontowane bezpośrednio na drzwiach, zlicowane z powierzchnią ściany, wmontowane w ogrodzenie posesji lub estetyczny wolno stojący słupek.

Fibaro

Abloy

Fot:Nr 1 FIBARO

więcej na ideadomu.pl

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ