Home / Budowa  / Dachy płaskie w nowoczesnych domach – wady i zalety

Dachy płaskie w nowoczesnych domach – wady i zalety

dach plaski nowoczesny dom
Spread the love

Dachy płaskie, zwane także stropodachami, to domena budownictwa nowoczesnego. Są prostsze do wykonania, zapewniają odpowiednią izolację termiczną, często także koszt ich budowy jest niższy w porównaniu z dachem skośnym. Stanowią również dodatkowe miejsce do zaaranżowania ogrodu lub tarasu.

Pomimo tego, że najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych wciąż pozostaje dach skośny, to grono zwolenników dachu płaskiego stale się powiększa. Przede wszystkim rozwiązanie to – o nachyleniu połaci od 0º do 5º – jest charakterystyczne dla domów w stylu  nowoczesnym, gdzie prostota i funkcjonalność odgrywa niebagatelne znaczenie. Dach taki pozwala na zamknięcie skomplikowanej bryły budynku, co w przypadku dachu skośnego wymagałoby wprowadzenia pracochłonnych i kosztownych modyfikacji.

Domy nowoczesne to w większości domy energooszczędne oraz pasywne. Zastosowanie dachu płaskiego ma zatem uzasadnienie również techniczne – minimalizując powierzchnię dachu redukuje się straty ciepła. Pozbawione licznych załamań wpływają na lepszy bilans energetyczny domu.

Dach płaski jest także zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku instalacji kolektorów słonecznych. Montuje się je na tej części dachu, która zlokalizowana jest od strony południowej. Czasami, gdy mamy do czynienie z domem usytuowanym na małej działce, może się zdarzyć, że żaden ze spadków dachu skośnego nie jest ukierunkowany na południe. W przypadku dachu płaskiego taki problem nie występuje.

dachy plaskie nowoczesny dom

D’Arcy Jones Architecture

Stropodachy, pomimo wielu zalet, mają również wady. Największą z nich jest gromadzenie się na powierzchni dachu wody, pochodzącej z opadów – śnieg, deszcz. Dlatego też konstrukcja musi być na tyle mocna, aby była w stanie udźwignąć znaczne ilości śniegu. Przy obfitych opadach konieczne może się okazać również odśnieżanie.

Ogromną zaletą dachu płaskiego jest to, że można na nim urządzić, ogród, taras, również zamontować basen. Pod względem konstrukcyjnym mamy wówczas do czynienia z tak zwanym dachem odwróconym, bowiem hydroizolacja, która w konstrukcji dachu płaskiego umieszczona jest pod warstwą ocieplenia, w dachach zielonych znajduje się nad ociepleniem. W porównaniu z pierwszym rozwiązaniem wykonanie dachu zielonego jest kosztowniejsze. Decyzję o tym jaką funkcję będzie pełnił dach płaski najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania. Na późniejszym etapie budowy lub podczas użytkowania wybudowanego już domu konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia.

dachy plaskie

MW Works LLC

dachy plaskie

Tamizo Architects Group

dachy plaskie nowoczesny dom

Smertnik Kraut Architekten

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ