Kiedy zdecydujemy się na budowę wymarzonego domu, chcielibyśmy, aby był idealny. Dlatego dużą wagę trzeba przywiązać do działki. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Idealna działka musi spełniać szereg warunków. Duża, mała, tania, droga, wąska, w mieście, czy na wsi, na odludziu czy wśród innych domów. Dla każdego, co innego jest ważne. Wprawdzie nie jest łatwo znaleźć taką, która spełni wszystkie nasze wymagania, ale nawet, jeśli nie od razu trafimy na tę jedyną, nie warto się zniechęcać. W końcu uda się trafić na „nasze” miejsce. Jedno jest pewne, musi się dać na niej postawić wygodny dom. Poszukiwania działki dobrze jest zacząć od kwestii finansowych. Ceny działek ściśle wiążą się z wyborem miejsca, w którym chcemy budować dom. Przede wszystkim ceny różnią się w zależności od rejonu kraju. Zależą one nie tylko od średnich cen ziemi w danej okolicy, ale także od położenia (w mieście lub poza nim), dostępu do infrastruktury (dróg, sieci elektrycznej, wodociągu, kanalizacji, gazu), stopnia zagospodarowania samej działki i najbliższego otoczenia. Ważne jest, czy w pobliżu działki lub na niej nie stoi słup energetyczny (cena na pewno będzie niższa).
Może się okazać, że zakup gruntu w okolicy dużego miasta będzie kosztował tyle, co małe mieszkanie. Gdy jako pierwsi wybierzemy miejsce, gdzie jeszcze nie ma domów, najprawdopodobniej kupimy działkę znacznie taniej niż ci, którzy będą ostatni. Musimy wtedy pamiętać, że z biegiem czasu taki teren zapewne zostanie zabudowany i zamiast pięknego widoku możemy mieć ścianę domu sąsiada w odległości 3-4 m. Duży wpływ na koszty działki ma jej uzbrojenie, czyli wyposażenie we wszystkie niezbędne instalacje: elektryczną, wodną, gazową i kanalizację. Takie działki są zwykle najdroższe. Kupując działkę tańszą, lecz nieuzbrojoną, musimy przeliczyć, ile nas będzie w przyszłości kosztowało doprowadzenie niezbędnych instalacji lub zastąpienie ich takimi urządzeniami jak własna studnia zamiast wodociągu, szambo zamiast kanalizacji czy zbiornik na gaz.
Jeśli planujemy wyprowadzić się za miasto, powinniśmy również wziąć pod uwagę dostępne sposoby komunikacji. Oprócz tego, że działka powinna mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej, warto sprawdzić, jakie jest połączenie komunikacją miejską lub kolejową (jeśli są), które ułatwią nam dojazd do pracy, do lekarza, do szkoły, centrum miasta itp. Jest to szczególnie ważne, gdy część domowników jest niezmotoryzowana.
Podczas oglądania działki dobrze jest zwrócić uwagę na jej położenie względem stron świata. Zwykle jest tak, że w projekcie domu wejście znajduje się po jednej stronie – zwykle północnej lub wschodniej, a taras i ogród – po przeciwnej – południowej lub zachodniej. Takie usytuowanie zapewnia najbardziej optymalne doświetlenie wnętrz przez słońce.
Niezwykle istotne są widoki z domu. Nie możemy mieć pewności, że ze wszystkich stron domu będzie roztaczać się piękna panorama. Dobrze byłoby jednak, aby choć z jednej strony znalazł się piękny widok, choćby na ogród, stare drzewa czy ścianę lasu. Architekt przy tworzeniu projektu tak usytuuje dom, by jak najlepiej wykorzystać uroki okolicy i by od strony nieciekawej było jak najmniej okien lub wychodziły one z pomieszczeń gospodarczych, garaży itp. Dobry projekt indywidualny wydobędzie wszystkie zalety działki i ukryje jej mankamenty. W efekcie można „uratować” nawet bardzo niekorzystną lokalizację.
Działki mają różną wielkość. Nie jest tajemnicą, że lepsza jest parcela duża niż mała. Najbezpieczniej szukać działki o szerokości około 22 m. Za wąską działkę uznaje się taką o szerokości 16 m. Nie można pominąć też jej kształtu. Najlepiej, gdy ma ona formę zbliżoną do kwadratu. Długie i wąskie „prostokąty” trudniej jest zabudować, ponieważ ściana z oknami powinna być co najmniej 4 m od granicy działki. Wtedy też konieczny będzie projekt indywidualny, co też ma swoje dobre strony.
Oprócz wielkości i kształtu trzeba wziąć pod uwagę ukształtowania terenu. Dotyczy to zwłaszcza domów na skarpie lub wzniesieniu. Dom u podnóża będzie narażony na zalewanie po obfitych opadach, zaś na jego szczycie – na silny wiatr, a nawet obsunięcie. Dobrze też sprawdzić jak daleko jest rzeka, jezioro lub staw. Wezbrana woda może czasowo zalewać działkę.
Podczas poszukiwań idealnej działki lepiej nie ulegać emocjom i uważnie przyglądać się każdej okazji. Ważne jest sąsiedztwo. Sprawdźmy, czy obok nie ma sklepów, warsztatów lub zakładów, które hałasują lub emitują nieprzyjemne zapachy. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto także zasięgnąć rady architekta, geologa i prawnika.
marcin 14 października 2016
Ok artykuł, pokrótce wyszczególnione na co zwrócić uwagę. Szukam teraz w końcu działki pod budowę wymarzonego domu dla rodziny. Zastanawiam się nad ofertą działek w Opolu, jakie ma Technobud http://www.technobudopole.pl/dzialki-na-sprzedaz.html Podoba mi się, że są one położone w dosyć fajnie skomunikowanych miejscach, tak że dojazd do centrum nie powinien sprawiać dużego probllemu.
Dominika 1 grudnia 2016
od siebie dorzuciłabym, że warto sprawdzić taką działkę i na http://www.ongeo.pl/raporty można zrobić analizę tego terenu. Mnie bardzo to pomogło, bo okazało się że miejscowe plany zagospodarowania nie są nam po drodze i zmieniliśmy działkę na taką, gdzie nie są planowane dodatkowe inwestycje. te analizy terenu są też przydatne z uwagi na zagrożenia jakie mogą dotknąć kiedyś nasz dom. Warto więc się upewnić czy teren nie będzie zagrożony np podtopieniami, czy jakimiś osypiskami.
Sebastian 7 grudnia 2016
Dziękuję za polecenie tych raportów ongeo. Właśnie jesteśmy z żoną na etapie wybierania terenu pod nasz dom i taka analiza na pewno nam się przyda.
Ola 4 maja 2017
Ja też skorzystałam z poleconych raportów ongeo i potwierdzam – bardzo wygodne narzedzie, na etapie kiedy już wybierze sie 2-3 oferty i chce się je dokłądnie porównać. Bardzo czytelne i wygodne zestawienie danych
Bonifacy 31 lipca 2017
Dobra działka to podstawa. Swego czasu jak kupowaliśmy działkę na mazurach to korzystaliśmy z pomocy specjalistów czyli biura nieruchomości vivapol Mazury. Tak samemu to nie radzę kupować ani nawet szukać działki w tamtych regionach bo to ciężki kawałem chleba do zgryzienia 😛