Home / Budowa  / Zimowe odśnieżanie

Zimowe odśnieżanie

Spread the love

Krajobraz pokryty świeżym, białym puchem nabiera nowego wymiaru. Postrzegamy go inaczej. Pojawiają się nowe, dominujące obiekty, a to co brzydkie i brudne staje się niewidoczne. Ogarnia nas jasność i czystość. Niestety, zalegający na ścieżkach i podjazdach śnieg trzeba usuwać.

Co zrobić, żeby odśnieżanie nie było jedynie przykrym obowiązkiem? Odpowiednie narzędzie z pewnością ułatwią to zadanie.

Aby dobrać odpowiedni sprzęt należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się jaki obszar będziemy odśnieżać? Czy będzie to ścieżka wokół naszego domu czy wokół osiedla? Istotna będzie wielkość, konstrukcja oraz ciężar takiego sprzętu, bowiem wszystko to będzie miało wpływ na nasz komfort w czasie wykonywania pracy.

Niezastąpiona łopata

Do odśnieżania niewielkiej powierzchni, a także schodów idealnie sprawdza się łopata. Jest lekka i poręczna. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jej kształt, wagę, konstrukcję, wielkość, a także tworzywo, z którego narzędzie zostało wykonane. Kształt szufli w postaci łódki oraz uchwyt w kształcie litery D będzie miał pozytywny wpływ na wygodę i wydajność pracy. Wytrzymałość sprzętu z kolei zależy od użytych materiałów i sposobu wykonania narzędzia. Dobra jakość tworzywa, z którego łopata jest wykonana gwarantuje także, że mokry, kleisty śnieg nie będzie do niej przylegał. Szerokie boczne krawędzie łopaty natomiast zapobiegają spadaniu śniegu na boki.

Fiskars

Za pomocą łopaty należy odśnieżać powierzchnię na bieżąco, ponieważ udeptany i zmrożony śnieg będzie bardzo trudno usunąć.

Gdy nawierzchnię skuje lód

Do usuwania lodu w ogrodzie nie należy używać soli. Owszem, dzięki niej o wiele łatwiej pozbyć się śniegu i lodu (ponieważ sól obniża temperaturę zamarzania wody do ok. -5 C°), ale sól wywiera bardzo niekorzystny wpływ na rośliny. Zmienia odczyn podłoża i uniemożliwia pobieranie korzeniom wody, w wyniku czego rośliny usychają. Mocno udeptany śnieg czy też zmrożoną nawierzchnię można posypać piaskiem bądź oczyścić za pomocą skrobaka. Jest to narzędzie ręczne, o niewielkich rozmiarach, którego część robocza wykonana jest z twardej stali. Takim narzędziem bez problemu można skuć lód na niewielkiej powierzchni.

Do większych wyzwań

Do odśnieżania większych powierzchni warto zainwestować w odśnieżarkę. Za jej pomocą łatwo i szybko oczyścimy chodnik, podjazd czy większy plac. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę szerokość roboczą, wydajność, stabilność, rodzaj napędu, układ jezdny, regulację komina, cichą pracę oraz jakość wirników. Wirniki powinny sprawdzać się w trudnych zimowych temperaturach –  czyli mieć moc kruszenia zbitego, zmarzniętego śniegu oraz dużą moc wyrzutu śniegu przez komin. Wirniki mogą być gumowe, co zabezpiecza brukowaną nawierzchnię lub metalowe. W większych maszynach stosowany jest układ dwóch współpracujących ze sobą wirników. Pierwszy większy wirnik, pracujący z mniejszą prędkością, kruszy śnieg i przesuwa go do drugiego, który obracając się z dużą prędkością wyrzuca śnieg ciężkie.

Fot. LangeŁukaszuk.pl

Tekst M. Ćwikła, Vivadom.pl

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ