Ogród zimowy jest dobrym sposobem na powiększenie przestrzeni użytkowej domu i zatrzymanie wakacyjnego nastroju. Szklana konstrukcja nie zaburza bryły budynku, a my zyskujemy dodatkowe pomieszczenie do wspólnego spędzania czasu w jesienne i zimowe dni.
Planowanie ogrodu zimowego należy rozpocząć od wyboru jego kształtu, miejsca pod budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonany. W nowo budowanym domu nie ma żadnych ograniczeń. Można wybrać najlepszą lokalizację, formę architektoniczną i dowolnie powiązać ogród z innymi pomieszczeniami. Konstrukcja nośna ogrodu stanowi wtedy integralną część konstrukcji domu. Trochę trudniejsze jest dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego budynku. Wówczas trzeba dostosować lokalizację oranżerii do usytuowania domu na działce, jego otoczenia i architektury. Konieczne jest też sprawdzenie, czy konstrukcja domu wytrzyma dodatkowe obciążenie. Jeśli nie, trzeba ją wzmocnić.

Alpina Design
Kształt oranżerii zależy od jego umiejscowienia, sposobu połączenia z bryłą budynku i oczywiście od architektury domu. Ogród zimowy dobudowuje się najczęściej do najbardziej nasłonecznionej elewacji — taka klasyczna rozbudowa tworzy wówczas rodzaj przeszklonego z trzech stron ryzalitu. Ogród zimowy można też usytuować w narożniku domu lub wbudować w bryłę budynku (będzie to tylko jedna szklana ściana). Wysokość ogrodu zimowego zależy od jego przeznaczenia i konstrukcji budynku. Standardowo nie przekracza ona dwóch kondygnacji, ale na indywidualne zamówieniu możliwe jest stworzenie dowolnej wysokości.

Oknoplast
Bardzo ważną kwestią jest również prawidłowe zaprojektowanie stabilnej i wytrzymałej konstrukcji nośnej (szkieletu) ogrodu. Do jej wykonania wykorzystuje się materiały odpornych na odkształcenie spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi – drewno, stal, aluminium, PVC. Umiejętnie trzeba dobrać kształt i kąt nachylenia dachu, aby nie zalegał na nim zimą śnieg, a wnętrze było jak najlepiej nasłonecznione we wszystkich porach roku.
Przy planowaniu szkieletu ogród zimowy trzeba połączyć z domem. Wygodne korzystanie zapewnią drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Nie można też pominąć okien, które poprawiają wentylację oranżerii. Dobrze sprawdzą się okna dachowe (najlepiej zdanie sterowane) oraz okna rozwierno-uchylne.
Ogrody zimowe zwykle usytuowane są w taki sposób, żeby widok z nich był jak najpiękniejszy. Dlatego też dobór odpowiedniego szkła to jedna z najważniejszych kwestii podczas projektowania ogrodu zimowego. Szklane elementy dachu i fasady nie tylko gwarantują niezapomniany widok i zapewniają właściwy poziom nasłonecznienia, ale także muszą mieć wystarczającą termoizolacyjność. Niestety wielkopowierzchniowe przeszklenia, szczególnie poziome i skośne elementy w dachu, mogą powodować nadmierne nagrzewanie wnętrza ogrodu zimowego. Należy o tym pamiętać już na etapie planowania konstrukcji i wybrać odpowiednie szkło. Na pionowe ścianki powinno być ono bezpieczne o dużej przejrzystości i naturalnych kolorach, natomiast do elementów poziomych lub skośnych – szkło zabezpieczające przed przegrzaniem. Można też zastosować szyby z powłokami ochronnymi, które mogą być neutralne kolorystycznie lub mieć określoną barwę. Tam, gdzie wymagane jest większe zabezpieczenie przed włamaniem, stosuje się dodatkowo szyby antywłamaniowe.
Więcej: ideadomu.pl