Home / Idea domu  / Zamiast płytek szkło nad blatem w kuchni

Zamiast płytek szkło nad blatem w kuchni

Spread the love

Ścianę nad blatem kuchennym najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi. Są one bardzo praktyczne, ale mało efektowne. Znacznie bardziej oryginalna jest gładka tafla szkła.

Blat kuchenny obejmuje strefę przygotowania posiłków i zmywania. To właściwie „centrum dowodzenia”. Ściana ponad nim musi być skutecznie zabezpieczona materiałem odpornym na wilgoć, tłuszcz, nagrzewanie. Jedną z ciekawszych opcji jest szkło. To modna alternatywa dla klasycznych rozwiązań, ale też funkcjonalna. Gładką powierzchnię – bez fug – łatwiej niż wyłożoną płytkami utrzymać w czystości. Nie ma problemów ze śladami po wysychającej wodzie, zabrudzeniami utrzymującymi się w spoinach, czy powstawaniem w nich pleśni. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie fragmentu ściany pomiędzy szafkami (górnymi i dolnymi) szkłem, nie może być ono zwykłe. Musi być hartowane (bezpieczne) lub klejone.

DecoCristal - Guardian Częstochowa

DecoCristal – Guardian Częstochowa

Szkło hartowane jest pięć razy wytrzymalsze niż zwykłe, a w razie rozbicia rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach. Technologia przygotowania takiego szkła polega na rozgrzaniu tafli do temperatury około 700°C i następnie gwałtownemu schłodzeniu. W szkle klejonym takie tafle są ze sobą połączone folią, która utrzymuje po stłuczeniu kawałki szkła. Do laminowania wykorzystuje się folie przezroczyste, matowe, kolorowe, wzory grafik oraz zdjęć, także według pomysłów inwestorów. Indywidualnie dobraną grafikę drukuje się na specjalnej folii – odpornej na wysoką temperaturę. Jak ożywić naszą codzienność i nadać kuchni oryginalny wygląd? Szklanemu panelowi możemy nadać indywidualny charakter, dopasowując do projektu kuchni. Wbrew pozorom ciekawy efekt można uzyskać wykorzystując szkło przezroczyste. Pod taką taflą łatwo układa się wzorzystą tapetę z ciekawym motywem graficznym (roślinnym, industrialnym, miejskim) lub fotografią. Szkło łączy się również z materiałami z natury nietrwałymi, jak drewno czy płótno. Tafla szkła może być też mleczna lub polakierowana na jeden kolor, wybrany spośród kilkuset.

Glass

Glass

W zależności od upodobań dobiera się je do koloru szafek lub ścian, albo kontrastowo, albo zestawia z kolorystyką ścian. Oryginalny wygląd nadamy gładkiej powierzchni przez nadrukowanie dowolnej grafiki, własnego lub wybranego z bazy zdjęcia (świeże owoce, ziarna kawy, kwiaty, panoramy miast, krajobrazy). Zamiast szkła możemy zamówić lustro dokładnie takich wymiarów, jakich potrzebujemy. Do tego możemy wyciąć otwór na gniazdko lub oświetlenie w dowolnym miejscu. Tafle mogą mieć imponujące rozmiary (nawet 3,3 x 2,2 m). Pewnym ograniczeniem jest tylko transport i logistyka. Nie zawsze da się wnieść do domu i do kuchni lustro o tak dużych wymiarach. Tafle szkło montuje się do ściany jednym z kilku sposobów, dobranym do dekoracyjności szkła. Barwione lub lakierowane najłatwiej przykleić specjalnym silikonem. Szkło przezroczyste i z nadrukiem lepiej przytwierdzić za pomocą elementów dystansowych. Niektóre firmy oferują też specjalne szyny. Często taka ściana jest odpowiednio podświetlona diodami LED zmieniającymi barwy, co daje niesamowity efekt.

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ