Podłoga to podstawa. Piękne i odpowiednio dobrane wykończenie nadaje wnętrzu charakter. Nie musi to być jednak tradycyjne drewno. Atrakcyjną alternatywą jest kilka ceramika, beton, żywica i płyt wiórowych.
Na liście materiałów przeznaczonych do wykończenia podłóg ceramika jest zaraz po drewnie najpopularniejszym materiałem do wykończenia podłóg, zwłaszcza w łazience i kuchni. Ale ceramiką można równie dobrze wyłożyć salon i sypialnię. Różnorodność płytek z niej wykonanych pozwoli łatwo dopasować ją do każdego stylu. Bez trudu znajdziemy płytki w odpowiednich kolorach, wzorach, fakturach i wymiarach (od dobro bej mozaiki po wielkoformatowe).

Ceramstic
Beton
Do niedawna używany do wylewania posadzek w wielkich halach przemysłowych, magazynach i garażach wkroczył na salony. Nowoczesna technologia jego produkcji sprawiła, że może mieć równe kolory i faktury – od perfekcyjnie gładkiej, przez równego rodzaju przetłoczenia, po chropowatą. Proces wytwarzania, wylewania i zacierania takiej posadzki jest dość żmudny, ale efekt wart jest zachodu. Modny, bezpretensjonalny, nadaje wnętrzu minimalistyczny, surowy charakter loftu. Nie jest śliski, a jeśli się znudzi, zawsze można go wykończyć po przeszlifowaniu bez większego kłopotu można go przykryć innym materiałem.
Żywica
Betonowa wylewka przykryta cienką warstwą żywicy tworzy posadzkę, która łączy urodę i funkcjonalność. Może być przezroczysta, jednobarwna (paleta kolorów jest nieograniczona) lub taka, w której są zatopione różnokolorowe kawałki żywicy, muszle, piasek, brokat, a nawet kamienie. Nie odkształca się nie wyciera, nie wgniata, dość trudno ją zarysować. Powierzchnia jest gładka i jednolita, więc łatwo ją utrzymać w czystości.
Płyty wiórowe
Do niedawna – podobnie jak beton – stosowano je w magazynach i do wykonania tymczasowych podłóg na stoiskach targowych. Teraz coraz częściej takie wykorzystuje się płyty wnętrzach (OSB – Oriented Strand Boards). Nie zawsze ze względu na niewielkie koszty wykończenia podłogi, lecz świadomie. Płyty tworzą powierzchnię o bardzo charakterystycznej fakturze, którą nadają wióry ułożone równolegle do dłuższej krawędzi płyt. Najlepiej jej efektowność będzie podkreślona w monochromatycznych, skromnych wnętrzach. Ponieważ płyty wymagają lakierowania, możemy dowolnie zmieniać ich kolor – od białego, przez intensywne żółte, niebieskie, zielone, aż po ciemne brązowe i czarny.
Katarzyna 30 grudnia 2018
Panele winylowe Arbiton! Dobre parametry techniczno-użytkowe sprawiają, że można położyć je w całym mieszkaniu lub domu – nawet w łazience i kuchni – powiększając wizualnie przestrzeń. Są ponadprzeciętnie wytrzymałe, wodoodporne, antystatyczne, antyalergiczne i antypoślizgowe. Podłoga z paneli winylowych jest ładna, miła i ciepła w dotyku. W przeciwieństwie do paneli laminowanych panele winylowe są ciche i świetnie tłumią dźwięki. Dużym atutem takich paneli jest również naturalny wygląd i świetne odwzorowanie wyglądu prawdziwego drewna bądź kamienia, zarówno jasnych jak i ciemnych wybarwień.