Home / Budowa  / Elewacje  / Co zamiast drewna na elewację?

Co zamiast drewna na elewację?

Spread the love

Zaniedbane drewno będzie szybko się niszczyć. Kto wie, że nie uda mu się systematycznie pielęgnować takiej elewacji może zdecydować się na jeden z „zamienników”. Niektóre z nich bardzo trudno odróżnić od oryginału.

Cedral

Cedral

Drewno jest materiałem naturalnym, który nie jest całkowicie odporny na nieustanne działanie czynników atmosferycznych i niszczenie przez szkodniki. Wykończona nim elewacja wymaga systematycznej konserwacji. Można mieć jednak elewację wyglądającą jak drewniana, ale łatwiejszą w utrzymaniu. Wystarczy zdecydować się na jeden z doskonale imitujących go materiałów. Jednym z nich są płyty z bakelitu pokryte z jednej strony naturalnym fornirem. Wykończoną nimi elewację trudno odróżnić od drewna. Ma jednak nad nią przewagę – płyty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, niską i wysoką temperaturę; nie blakną pod wpływem promieniowania UV.
Ciekawą alternatywą jest kompozyt powstały w wyniku połączenia drewna i PVC lub PU. Łączy on najlepsze cechy obydwu tych materiałów.
Ma atrakcyjny wygląd drewna (oprócz kolorów do wyboru jest też kilka faktur), ale jest całkowicie pozbawiony jego wad. Jest odporny na wodę, ogień. Nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Nie wymaga również konserwacji – zabrudzoną elewację myje się wodą pod niewielkim ciśnieniem. Drewno do złudzenia przypomina również włókno-cement. Powstaje on z masy cementowej (90%) zmieszanej z włóknami syntetycznymi (10%).
Elementy z nich wykonane mają różny format – od niewielkich desek po płyty o znacznych wymiarach (nawet 3 m). Dostępne są w dwóch wersjach: gotowe z fakturą imitującą słoje drewna lub jedynie zagruntowane, przeznaczone do pomalowania farbą lub pokrycia tynkiem.
Ostatnią, dość zaskakującą możliwością, jest specjalny tynk cienkowarstwowy. Nie jest on jednak zwykłym produktem. Imitację okładziny z desek uzyskuje się po nałożeniu tynku ozdobnego, w którym odciska się strukturę drewna odpowiednio przygotowanym szablonem. Efekt utrwala się impregnatem w kolorach najpopularniejszych gatunków drewna – sosny, dębu, orzecha, wenge lub teaku.

Twinson

Twinson

ideadomu.pl

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
2 komentarze
  • omik 24 kwietnia 2016

    warto pomyśleć o farbie fasadowej dobrej jakości np foveo tech

  • czyszczenie elewacji 6 listopada 2016

    Interesujący artykuł, materiały zastępcze zamiast drewna pewnie cechuje większa wytrzymałość na warunki atmosferyczne

DODAJ KOMENTARZ