Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Wygodna garderoba

Wygodna garderoba

Spread the love

Nawet najbardziej pojemna szafa nie zastąpi garderoby. Dzięki niej ubrania nie „rozprzestrzeniają” się po sypialni i pokojach dziecięcych. Garderoba aby dobrze spełniła swoją funkcję, trzeba ją dobrze zaplanować.

Garderoba jest ważną częścią organizacji wnętrza domu. Warto więc, aby udało się wyodrębnić miejsce na przynajmniej na jedną. Jeśli decyzję podejmiemy na etapie planowania domu możliwe jest, aby było kilka garderób. W każdym domu takich schowków do przechowywania ubrań nigdy nie jest za dużo. To znacznie lepsze rozwiązanie niż późniejszy zakup kolejnych zajmujących przestrzeń szaf i komód. Wygodna garderoba powinna być blisko – zatem przy sypialni, łazience i przy pokoju dziecięcym.

Elfa

Elfa

Miejsce na urządzenie wygodnego pomieszczenia na ubrania powinno mieć co najmniej 3,5 m2. W mniejszej trudno będzie sensownie zaplanować układ szuflad, drążków i półek, a korzystanie będzie mało komfortowe. Za to duża, przestronna garderoba może łączyć kilka funkcji, na przykład pralni, suszarni czy miejsca do prasowania ubrań. Jeśli w domu jest miejsce tylko na jedną garderobę, najczęściej planuje się ją w takim miejscu, aby była dostępna dla wszystkich domowników. Dobrym pomysłem jest wykonanie jej jako łącznika pomiędzy pokojami.

Wpływ na pojemność garderoby ma jej kształt. Optymalne jest prostokątne pomieszczenie, w którym da się ustawić szafy w dwóch rzędach, a pomiędzy nimi pozostanie pas o szerokości 1,2 m na swobodne przechodzenie, obracanie się, wysunięcie szuflad, przebranie się. Równie wygodnie będzie wnętrze zbliżone do kwadratu – szafy będą ustawione dookoła pomieszczenia, a po środku zostawiona będzie powierzchnia wielkości 1,5 m2.

Nieco inaczej jest na poddaszu. Zwykle garderoby urządza się pod skosami połaci dachu. Tu także dobrze jest przez środek wykonać „korytarz”, pozostawiając po bokach miejsce na ubrania.

Komandor

Komandor

Niezależnie od kształtu przestrzeń garderoby trzeba dobrze zaplanować. Tylko wtedy da się zagospodarować nawet mniej wygodne miejsca, na przykład na poddaszu pod skosami. Rozmieszczenie elementów zabudowy dostosować garderobę do potrzeb i wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Podstawowy program to drążki i półki, które pomieszczą komplet ubrań. Jeśli jednak garderoba będzie miała charakter schowka na sezonowe rzeczy, rzadko używany sprzęt sportowy, zapasową pościel, walizki czy deskę do prasowania, warto ją wyposażyć w szuflady, uchwyty na buty, boczne haczyki, pojemniki na kółkach, wysuwane kosze i wieszaki oraz niezbędne akcesoria (na przykład stopery na szynach zatrzymujące kosze).

Elementy, które montuje się na szynach pionowych i poziomych, mają różną szerokość, wysokość i głębokość. Łatwo więc da się je dopasować do każdego pomieszczenia i zabudować ściany od podłogi aż po sufit lub dostosować do skosów poddasza. Co więcej, można je dowolnie – jeśli tylko jest miejsce – uzupełniać, zależnie od potrzeb. Warto przy tym wiedzieć, że wygodny drążek powinien mieć około 1 m. Dłuższy może się uginać, krótszy utrudnia przeglądanie odzieży. Wysuwane kosze na bieliznę, skarpety i drobiazgi są praktyczniejsze niż zwykłe półki. Z szerszych półek wygodniej jest korzystać niż z węższych. Oprócz tego warto pomyśleć o zamontowaniu jednego przesuwnego skrzydła drzwiowego z lustrem, nie zabierze miejsca półkom.

Jeśli nie zaplanowaliśmy odpowiednio wcześniej garderoby, ale mamy obszerną sypialnię, możemy w niej tak ustawić szafę, aby powstał rodzaj parawanu wyznaczającego funkcjonalne miejsce na przebranie się.

Raumplus

Raumplus

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ