Home / Idea domu  / Jak wybrać sedes do łazienki?

Jak wybrać sedes do łazienki?

Spread the love

Na rynku jest bardzo duża oferta sedesów. Wybór jest tym trudniejszy, że różnice między nimi dotyczą nie tylko kwestii estetycznej, ale także wygody i oszczędności wody, zatem jak powinniśmy wybrać sedes do łazienki?

Obok wanny i umywalki sedes jest elementem niezbędnym w każdej toalecie. Jego wygląd i funkcje cały ciągle się zmieniają. Producenci wprowadzają coraz lepsze modele, których kształt często jest zaprojektowany przez znanych designerów. Te obecnie najmodniejsze mają formy o miękkich, wyoblonych liniach, nadających lekkość dość ciężkiemu materiałowi, jakim jest ceramika. Z niej wciąż jest produkowana większość sedesów, choć można spotkać też wykonane z blachy stalowej lub kamienia. Najlepiej, jeśli ceramika jest szkliwiona, ponieważ jest odporniejsza na uszkodzenia i przebarwienia. W sedesach często jest ona również pokrywana dodatkowymi powłokami, które utrudniają osadzanie się brudu i kamienia, a niektóre nawet są antybakteryjne. Przeważnie sedesy mają kolor biały, choć dostępne są też kolorowe – grafitowe, granatowe czerwone czy czarne.

Sedesy są dostępne w wersji stojącej lub podwieszanej. Wybór w pewnym stopniu zależy od stylu toalety. Zwykle sedes stojący lepiej wygląda w łazience klasycznej. Większość z nich jest do siebie podobna – te pasują do niemal każdego wnętrza. Nietrudno jednak znaleźć modele o wyrazistym stylu i wyszukanym wzornictwie, od minimalizmu po retro. Te ostatnie stają się coraz popularniejsze – to „górnopłuki” nazywane od spłuczek umieszczanych wysoko, prawie pod sufitem. Obecnie są one dostępne w wersji ekskluzywnej, ze zdobieniami i złoceniami, przeznaczonej do łazienek w stylu retro.

Roca

Roca

Sedes podwieszany właściwie jednoznacznie kojarzy się z łazienką nowoczesną, ale są i takie modele, które pasują do klasycznych toalet. Niezależnie od wyglądu każda z misek wymaga zawieszenia na stelażu ukrytym w ścianie. Zaletą, jaka wynika z takiego montażu sedesu, jest niekłopotliwe mycie podłogi.

Wybierając sedes trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj odpływu. Miski różnią się typem podłączenia. Jeśli jest ono w ścianie, należy wybrać miskę z odpływem poziomym (czyli poznańską), jeśli w podłodze – miskę z odpływem pionowym. Ze względu na skuteczność spłukiwania wodą ważna jest konstrukcja sedesu. Lepsze sprawdzają się te z otworami rozmieszczonymi dookoła muszli (system kropelkowy) lub bezkołnierzowe (o prostej, pozbawionej zakamarków budowie).

Keramag

Keramag

Przy podejmowaniu decyzji nie kierujmy się tylko wyglądem sedesu. Równie duże znaczenie ma wygoda jego użytkowania. Sedes możemy przecież przed zakupem przetestować, wystarczy po prostu na nim usiąść. Warto się także dowiedzieć, czy ma on dodatkowe udogodnienia. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sedesy z funkcją bidetu. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie na sedesie designerskiej, sterowanej elektronicznie deski z funkcją bidetu. Wystarczy wybrać funkcję mycia, aby uruchomić dyszę z wodą o wybranej temperaturze, natężeniu i kierunku strumienia, a nawet jego rodzaju (na przykład masującym). Oprócz tego dostępna jest funkcja suszenia, a w niektórych modelach – także podgrzewania, pochłaniania zapachów i podświetlenia.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest całkowicie zautomatyzowana toaleta myjąca, sterowana pilotem.

Mechanizm jest tak skonstruowany, abyśmy mogli dostosować do własnego poczucia komfortu temperaturę (35-40°C) i ciśnienie natrysku (ustawienia są wpisywane do pamięci urządzenia). Po zakończeniu mycia samoczynnie włącza się suszenie ciepłym powietrzem. Automatycznie uruchamia się też usuwanie zapachów. Odpowiednie ustawienia pozwolą nam również na dostosowanie oświetlenia (na przykład nocnego), odtwarzanie muzyki, a nawet nawiew ciepłego powietrza na stopy.

Geberit

Geberit

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ