Home / Instalacje  / Ogrzewanie  / Jaką wybrać podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Jaką wybrać podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Spread the love

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które ze względu na swoje zalety cieszy się dużą popularnością. Niskotemperaturowe systemy grzewcze cenione są ze względu na równomiernie rozprowadzane ciepło, znaczne oszczędności kosztów ponoszonych na ogrzewanie czy też ze względu na możliwość swobodnej aranżacji wnętrza. Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy jednak dokonać właściwego wyboru materiału podłogowego.

Materiałami idealnie nadającymi się do układania na ogrzewaniu podłogowym zarówno wodnym, jak i elektrycznym są materiały zimne, do których zalicza się gres, terakotę czy płytki kamienne. Spośród innych, dostępnych na rynku, pokryć podłogowych wyróżnia je duża przewodność cieplna oraz mała odkształcalność pod wpływem zmian temperatury. Różnorodność wzorów i kolorów a także odporność na ścieranie oraz działanie środków czyszczących sprawiają, że są to materiały najczęściej stosowane do wykańczania podłóg, nie tylko w przypadku zastosowanego ogrzewania podłogowego.

jaka podloga na ogrzewanie podlogowe

Opoczno

Wybierając niskotemperaturowe systemy grzewcze nie musimy się jednak ograniczać do wyboru płytek ceramicznych czy kamiennych i rezygnować z komfortu jaki zapewniają inne rodzaje pokryć podłogowych. Na ogrzewaniu podłogowym możemy ułożyć zarówno panele laminowane, jak i podłogi warstwowe czy lite deski. Idealne będą także panele winylowe, które coraz bardziej zyskują na popularności. Również zwolennicy tradycyjnych parkietów nie powinni rezygnować z komfortu jaki zapewnia ogrzewanie podłogowe.

Drewno na ogrzewaniu podłogowym

Jeszcze kilka lat temu specjaliści przestrzegali przed układaniem posadzek drewnianych na ogrzewaniu podłogowym. Dziś trend się zmienił i posadzki drewniane jak najbardziej mogą być montowane przy zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania, choć konieczne jest przestrzeganie określonych zasad. Warto wiedzieć, że parkiet drewniany najlepiej jest montować na ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Montażem parkietu powinien zająć się parkieciarz posiadający fachową wiedzę oraz doświadczenie, ponieważ wykonanie posadzki wiąże się nie tylko z doborem odpowiedniego rodzaju drewna, ale także właściwego kleju oraz lakieru lub oleju. Zarówno klej, jak i powłoki nawierzchniowe powinny spełniać wymagania dopuszczające stosowanie produktu przy podłogowych systemach grzewczych. Z kolei drewno musi być odpowiednio wysezonowane. Do wykonania parkietu najlepiej stosować stabilne gatunki drewna, czyli takie które charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu oraz pęcznienia. Idealnie sprawdzą się zatem parkiety dębowe, jesionowe oraz z gatunków egzotycznych.

Podłogi warstwowe i panele

jaka podloga na ogrzewanie podlogowe

Quick step

Cieszyć się urokiem drewnianej podłogi i zarazem korzystać z zalet ogrzewania elektrycznego i wodnego możemy decydując się na instalację podłóg klejonych warstwowo lub paneli laminowanych. Podłogi mogą być montowane w systemie pływającym, ale także mogą być przyklejane do podłoża. Podczas montażu należy pamiętać o odpowiednim wysezonowaniu wylewki, czyli poddaniu jej cyklicznemu nagrzewaniu. Dzięki temu procesowi zostanie wyeliminowana z wylewki tzw. wilgoć szczątkowa oraz zniwelowane zostaną niebezpieczne dla całej konstrukcji naprężenia podkładu.

 

plytki winylowe

Harvey Maria

Do układania na ogrzewaniu podłogowym zarówno elektrycznym, jak i wodnym nadają się również podłogi winylowe. Imitujące wzory drewna lub kamienia stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych materiałów podłogowych.

 

 

Zdjęcie nr 1 : Lares

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Kasia z Arbiton.com 30 lipca 2018

    Najefektywniej ogrzewanie podłogowe działa pod panelami winylowymi. Takie podłogi na rynku polskim produkuje m.in. Arbiton. Bardzo dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu ogrzewanie jest skuteczne i oszczędne.

DODAJ KOMENTARZ