Home / Budowa  / Okna  / Jak wybrać okna dachowe?

Jak wybrać okna dachowe?

Spread the love

Okna połaciowe stały się nieodłącznym elementem dachów. Są najprostszym i najefektowniejszym sposobem naturalnego doświetlenia wnętrz pod dachem. Ich oferta jest tak bogata, że wybór jest dużą przyjemnością i jednocześnie niemałym wyzwaniem.

Wmontowane w płaszczyznę połaci okna nie wpływają na zmianę kształtu dachu. Dla jego wyglądu nie ma więc znaczenia, w którym miejscu zostaną one zamontowane. Dużo większy wpływ ma to na doświetlenie wnętrz. Liczy się więc liczba przeszkleń, ich wielkość i rozmieszczenie. Nie jest tajemnicą, że wielkość i liczba okien powinna być dobrana w taki sposób, aby powierzchnia przeszklenia stanowiła 10% podłogi doświetlanego wnętrza. Jeśli będzie mniejsza w pomieszczeniu może być zbyt ciemno; gdy dużo większa – światło może stać się zbyt uciążliwe. Taką informację łatwo znaleźć w folderach producentów. Przyda się ona na etapie projektowania domu i wtedy, gdy z jakiś powodów chcemy zmienić miejsce zaplanowanych już okien.

Velux

Velux

Dużo ważniejszą kwestią jest sposób otwierania okien dachowych. Zanim zostaną one zmówione warto się upewnić, które z nich będą wygodniejsze w obsłudze. Do wyboru mamy okno obrotowe i uchylno-obrotowe. Pierwsze z nich ma oś obrotu w połowie wysokości skrzydła i obracają się o 180stopni, co umożliwia umycie szyby od zewnątrz. Drugie – oprócz obracania – ma również funkcję uchylania. Jest ono dostępne także w wersji z podwyższoną osią obrotu (2/3 wysokości skrzydła). Są jeszcze okna uchylne (klapowe) oraz rozwieralne wykorzystywane najczęściej jako wyłazy dachowe.

Fakro

Fakro

Nie mniej istotne jest dopasowanie okien do funkcji pomieszczeń. W domu jednorodzinnym, na poddaszu, najczęściej znajduje się strefa nocna, w której zwykle zlokalizowane są sypialnie, pokoje dzieci i rodzinne łazienki. I tak okno w sypialni powinno zapewniać stały dopływ powietrza nawet przy zamkniętym skrzydle przez nawiewniki i klapy wentylacyjne. Mogą się one znajdować w uchwycie otwierającym skrzydło. Zwykle takie modele mają wbudowany filtr, zapobiegający przedostawaniu się kurzu i owadów.

Aby podczas snu nie słyszeć odgłosów ulewnego deszczu, warto zainwestować w okno z pakietem szybowym wyciszającym. Pozwala ono zredukować odgłosy kropli aż o 7 dB.

Każdy pokój dziecięcy łączy w sobie kilka funkcji – sypialni, miejsca do zabawy i nauki. Okno w takim pomieszczeniu na poddaszu jest w zasięgu rąk dziecka. Dobrze jest wybrać model z profilami zabezpieczonymi powłoką, z której łatwo zmyć farby i kredki. Od wewnątrz dodatkowo powinno mieć ono szybę laminowaną (zabezpieczoną specjalną folią), która w razie rozbicia nie wypadnie z ościeżnicy. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy pokój zajmuje mały piłkarz. Dla bezpieczeństwa dziecka okno można zabezpieczyć przed otwarciem wyposażając je w umieszczone w górnej części skrzydła uchwyt otwierający lub w zasuwkę albo też klamkę z blokadą.

Fakro

Fakro

W łazience na poddaszu najlepiej zainstalować odporne na wilgoć okno wykonane z PVC lub drewna pokrytego poliuretanem. Przy dużym kącie nachylenia połaci warto wybrać szybę ornamentową lub witrażową, która zapewni prywatność. Ze względu na dostęp do okna ograniczony często wanną lub toaletą, najbardziej funkcjonalne będą okna obrotowe z uchwytem otwierającym w górnej części skrzydła.

Na poddaszu często ulokowany jest też pokój do pracy lub pracownia. Dobrze sprawdzi się w takim wnętrzu okno z podwójnym klapowo-obrotowym systemem otwierania. Jego skrzydło unosi się bezstopniowo do kąta 45stopni.

Jeśli część poddasza zajmuje wspólna rodzinna przestrzeń można pokusić się o duże przeszklenia. Pozwalają one uzyskać więcej światła na poddaszu, a dodatkowo są bardzo ciekawą aranżacją wnętrza.

Zwykłe prostokątne okno można przedłużyć w dół lub górę dostawiając drugie takie samo lub wykorzystując dodatkowe elementy doświetlające. U góry mogą mieć one kształt nieotwieranego półkola lub trójkąta, u dołu specjalne okna rozwierane, uchylne lub stałe, które zastępują fragment ściany kolankowej. Niżej zamontowane okna dachowe mogą być uchylno-obrotowe, ale wysoko umieszczone najwygodniej będzie otwierać i zamykać za pomocą pilota. Mogą być one wyposażone dodatkowo w czujniki deszczu lub wiatru, które automatycznie zamkną okno przy niesprzyjającej pogodzie.

Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie balkonu dachowego. Tworzy go system elementów okiennych i drzwiowych. Górna część to bezstopniowo otwierane skrzydło uchylane do 45 stopni, dolna – stała lub z funkcją otwieranych drzwi.

Velux

Velux

Drugim alternatywnym rozwiązaniem jest dwuczęściowe okno dachowe, które po otwarciu może tworzyć balkon. Górna jego część jest uchylna do kąta 45, a dolna – odchylana do pionu z barierkami po bokach.

Więcej informacji ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
2 komentarze
  • Aurelia 8 grudnia 2021

    Dzień dobry.
    Interesuja mnie okna które po otwarciu tworzą balkon

DODAJ KOMENTARZ