Home / Idea domu  / Wybór baterii kuchennej

Wybór baterii kuchennej

Spread the love

Modeli baterii kuchennych jest wiele. Od wyboru spośród nich tej jedynej zależy nie tylko oszczędność wody, ale przede wszystkim nasza wygoda.

Baterie kuchenne mogą być jedno- lub dwuuchwytowe.

Wybierając jedną z nich kierujmy się przede wszystkim wygodą korzystania. Pod tym względem optymalnym rozwiązaniem będzie zakup baterii jednouchwytowej. Sprawdzi się ona zdecydowanie lepiej, ponieważ łatwo można ustawić potrzebny strumień i temperaturę wody jedną ręką (a nawet palcem). To ważny argument, ponieważ w kuchni z wody korzysta się stosunkowo często i nierzadko ma się przy tym zajęte ręce.

Sprawdźmy więc, czy w wybranym modelu dźwignia baterii kuchennej przesuwa się (zarówno na boki, jak i góra-dół) lekko i precyzyjnie. Przy wyborze baterii do kuchni warto zwrócić uwagę również na kształt i zasięg wylewki. Powinno się je dopasować do formy i wymiarów zlewozmywaka. Tylko wtedy strumień wody będzie padał na środek jego komory. Zasięg wylewki zależy od jej długości i pochylenia.

Oras

Oras

Koniec wylewki długiej i o dużym kącie pochylenia będzie bardziej oddalony od dna zlewozmywaka niż krótkiej i płaskiej. Pod taką długą wylewkę łatwiej będzie podstawić wysoki garnek lub butelkę i bez kłopotu umyć je lub napełnić wodą. Gdy nad baterią zaplanowane są szafki wiszące, ważna będzie także jej wysokość. Dużym udogodnieniem podczas prac kuchennych będzie bateria z wyciąganą wylewką. Najpopularniejsze wśród nich są modele sztorcowe z obracaną wylewkę – od 90° do 360°. Te o mniejszym (90°) stopniu obrotu wystarczą do zlewozmywaków jednokomorowych, te o większym niż 120° – do dwukomorowych.

Umożliwią one napełnienie garnka stojącego na kuchence lub płycie, znajdującej się w pobliżu zlewozmywaka. Niektórzy producenci proponują wyciągane wylewki, w których można zmieniać strumień wody między zwykłym a prysznicowym. Pomaga to w spłukiwaniu nieczystości znajdujących się w zlewozmywaku oraz ułatwia delikatne mycie warzyw i owoców. Są też i takie modele, w których wylewka jest jedna, ale ma dwa otwory – jednym płynie woda z wodociągu, drugim – z filtra.

Przy podejmowaniu decyzji o baterii kuchennej warto pamiętać, że będzie ona narażona na stałe zabrudzenie, osad z wody, tłuste plamy i środki czyszczące. Z tych względów najlepiej sprawdzi się bateria wykonana ze stali szlachetnej, a nie jedynie pokryta powłoką z lakieru w kolorze stali.

www.ideadomu.pl

Blanco

Blanco

Grohe

Grohe

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ