Home / Idea domu  / Wnętrze w stylu holenderskim

Wnętrze w stylu holenderskim

Spread the love

Wnętrze w stylu holenderskim to prostota, duży luz w komplecie z odpowiednią dawką humoru.

Oswojona surowość i recykling tak chyba w największym skrócie można określić styl holenderski. We wnętrzach stosuje się przede wszystkim naturalne materiały – drewno, wełnę, rattan, metal. Wykonane z nich przedmioty i meble nie powinny być nowe, idealne gładkie. Mile widziane są wszelkie niedoskonałości – surowe niewykończone powierzchnie, niewielkie uszkodzenia, wgłębienia, otarcia, zarysowania. Wskazują one na to, że przedmioty są ręcznie wykonane, niepowtarzalne, mają swoją historię, która nadaje wnętrzu specyficzny klimat.

Wood

Wood

Charakterystycznym meblem dla każdego wnętrza w stylu holenderskim jest duży stół, koniecznie z naturalnego drewna, masywny i stabilny. Trend ten jest jednak o tyle uniwersalny, że pozwala harmonijnie połączyć stare z nowym. Stylowe lub oryginalne meble nie „kłócą się” z prostotą nowoczesnych wnętrz, które są dla nich jedynie tłem.

Nieodłącznym elementem holenderskiego stylu są industrialne lampy z metalu lub szkła. Obydwa te materiały doskonale pasują do ascetycznych, prostych wnętrz. Ważny jest także ich niepowtarzalny kształt.

Holenderskie wnętrza są nieco surowe, szorstkie, loftowe, ale mimo tego przytulne. Udaje się to osiągnąć przez „ciepłe” dodatki wyplecione z włókna. W dzianinowe okrycia można ubrać nie tylko kanapy, fotele, krzesła, poduszki, ale równie dobrze abażury lamp i kubki. Ocieplają one wnętrza i tworzą przyjemny, domowy klimat.

Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że wnętrza są przestronne, umeblowane z umiarem, optycznie większe niż są w rzeczywistości. Przeważają jasne, stonowane, naturalne barwy. Mało jest bieli, znacznie więcej szarości, beżu, niebieskiego i ich mieszanki oraz – ze względów patriotycznych – różnych odcieni pomarańczowego.

Wnętrze w stylu holenderskim są dobrze doświetlone przez duże okna, zazwyczaj eksponowane w całej okazałości, nieosłonięte firanami i żaluzjami. Wpadające do środka strumienie światła wydobywają kolorystyczne niuanse.

Be Pure

Be Pure

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ