Home / Instalacje  / Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli jak zapewnić świeże powietrze w nowym i starym domu?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli jak zapewnić świeże powietrze w nowym i starym domu?

Spread the love

Zaparowane okna, zaduch, pleśń w narożach pomieszczeń to tylko niektóre objawy źle działającej wentylacji w domu. Można tego uniknąć montując system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. 

Wentylacja działa właściwie, gdy zapewnia ciągłą wymianę powietrza zużytego na świeże, napływające z zewnątrz. Aby było to możliwe, muszą być spełnione trzy warunki: niezakłócony nawiew, skuteczny wywiew i swobodny przepływ powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami.

Stiebel Eltron

 

Niestety tak popularna w naszym kraju wentylacja grawitacyjna (zwana zwykle naturalną) zwykle źle działa. Wynika to m.in. z tego, że nowo budowane domy lub poddane modernizacji są dobrze ocieplone i mają szczelne okna oraz drzwi. W efekcie nie ma napływu świeżego powietrza do pomieszczeń, panuje w nich zaduch i domownicy często narzekają na złe samopoczucie, dochodzi też do rozwoju pleśni np. w narożach ścian. Aby usprawnić nawiew w wentylacji grawitacyjnej konieczne jest zamontowanie nawiewników okiennych lub ściennych. Natomiast słaby ciąg w kominie wentylacyjnym można poprawić, umieszczając na nim specjalną nasadę. Z kolei swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami uzyskamy, gdy pod drzwiami prowadzącymi do pokoi a podłogą jest szczelina około 1,5-2 cm, a w drzwiach do łazienki są wstawione kratki lub umieszczono w nich otwory.

 

 

Jednak najlepszym rozwiązaniem na stałą wymianę powietrza jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją czyli odzyskiem ciepła. Tutaj napływ świeżego powietrza i wypływ zużytego odbywa się w sposób wymuszony i kontrolowany. Dzięki temu można dostosować intensywność tej wymiany do rzeczywistych potrzeb domowników. Poza tym odzyskiwane jest ciepło z powietrza usuwanego do ogrzewania zimnego napływającego z zewnątrz, więc kocioł lub inne urządzenie grzewcze musi dostarczyć znacznie mniej energii, aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią temperaturą. Zapłacimy zatem mniej za ogrzewanie domu. Równie ważne jest to, że dostarczane powietrze jest filtrowane, więc do wnętrza nie przedostają się kurz uliczny, pyłki kwiatów czy roztocza.

Do wyboru są dwa systemy – wentylacja mechaniczna scentralizowana (inaczej centralna) oraz zdecentralizowana (zwana też lokalną). W pierwszym rozwiązaniu montuje się:

  • sieć kanałów nawiewnych i wywiewnych (muszą mieć one odpowiednią długość i średnicę);
  • centralę wentylacyjną czyli rekuperator;
  • czerpnię i wyrzutnię powietrza.

Ze względu na zakres prac, najlepiej na wentylację mechaniczną scentralizowaną zdecydować się na etapie planowania domu, chociaż jej montaż też jest możliwy w budynku już zamieszkałym.

W instalacji mechanicznej lokalnej stosuje się minicentrale, które umieszcza się w ścianach zewnętrznych domu, w otworach o średnicy około 160 mm. W każdym urządzeniu znajduje się wymiennik ciepła, wentylator zasilany prądem, a także zestaw filtrów powietrza. Nie potrzebne tu są kanały, więc ten system polecany jest przede wszystkim do domów już istniejących.

Foto 1: Viessmann

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ