Home / Idea domu  / Jak ustawić dom na działce ?

Jak ustawić dom na działce ?

Spread the love

Nie zawsze udaje nam się kupić dobrą działkę. Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z budowy domu w korzystnej lokalizacji. Na każdej działce da się postawić dom, ważne, żeby wiedzieć jak ustawić dom na działce.

Przy wyborze działki zazwyczaj bierzemy pod uwagę przede wszystkim to, gdzie jest ona położona i jaka jest cena. Orientacja działki względem stron świata jest ważna, ale nie warto do niej przywiązywać nadmiernej wagi. Zawsze da się ustawić dom na działce w taki sposób, aby wykorzystać wszystkie atuty parceli, a słońce było sprzymierzeńcem przez cały rok. Przy usytuowaniu domu znaczenie ma również ukształtowanie terenu i otoczenie domu. Warto zaplanować tak usytuowanie dom, aby wykorzystać piękny widok – jezioro, panorama miasta, las.

Kształt i wielkość                                

Zazwyczaj ustawienie domu sprowadza się do prostej zasady –  wejście i garaż od ulicy, a pomieszczenia mieszkalne i ogród od ogrodu. Nie oznacza to wcale, że tak musi być. Im bardziej działka ma kształt zbliżony do kwadratu, tym więcej mamy możliwości ustawienia na niej domu. Jeśli dodatkowo będzie miała dużą powierzchnię, łatwiej będzie wpasować dom w otoczenie. Bez większych problemów da się go usytuować w głębi parceli lub pod kątem do ulicy.

Orientacja względem stron świata

Przy ustawieniu domu względem stron świata zwykle potrzebny jest kompromis. Oczywiście, o ile to możliwe architekci kierują się zasadą podążania za słońcem. Zgodnie z nią pomieszczenia, w których przebywamy rano powinny się znaleźć od strony wschodniej, pomieszczenia dzienne – od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, a pomieszczenia nie wymagające naturalnego światła – od strony północnej.

Powszechnie uznawana za idealną jest więc działka, na którą wjazd i wejście do domu znajduje się od północy lub od wschodu. W tej części domu zwykle umieszcza się garaż, wiatrołap, spiżarnię, a także kuchnię. Dzięki temu pomieszczenia w których przechowujemy żywność nie będą się zbytnio nagrzewały. A przy okazji usytuowanie kuchni blisko wejścia do domu skraca drogę jaką trzeba przebyć z zakupami. Strona wschodnia (północnego- i południowo-wschodu) to miejsce idealne na sypialnię. Od strony południowej i południowo zachodniej – salon, jadalnia, biblioteka itp. Od tej strony również powinien znaleźć się taras.

Na działce z wjazdem od strony południowej dom zazwyczaj ustawia się jak najdalej od strony ulicy, a wejście do domu planuje od wschodu. To pozwala na optymalne rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli działka jest mała salon i kuchnię można umieścić z tyłu domu (od strony północnej), natomiast garaż, pomieszczenie gospodarcze, ewentualnie gabinet, a nawet sypialnie od strony frontowej (południowej).

Dom na szerokiej działce z wjazdem od strony zachodniej sytuuje się prostopadle do drogi, a wejście projektuje od północy. Na wąskiej działce lepiej będzie umieścić go w głębi, a wejście zaplanować od zachodu.

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Marcin 15 marca 2020

    Mam projekt Świdnica dw7a a wjazd na działkę od strony wschodniej

DODAJ KOMENTARZ