Home / Idea domu  / Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Spread the love

Mała łazienka to duży kłopot. Największa trudność sprawia znalezienie miejsca na wszystkie niezbędne urządzenia i schowki. I właśnie na tym należy się skupić, projektując wnętrze. Należy również dobrze przemyśleć wybór kolorystyki, materiałów wykończeniowych oraz oświetlenia, bo to one zadecydują, czy pomieszczenie będzie wydawało się klaustrofobiczne, czy też nie.

Najpierw rozrysuj plan wnętrza, starając się umieścić niezbędne urządzenia w optymalnych miejscach, tak żeby był do nich wygodny dostęp. Może okazać się, że nie wszystko się mieści. Wtedy trzeba zrezygnować np. z wanny. Co prawda są wanny o takich wymiarach i kształtach (np. asymetryczne), że zmieszczą się nawet w mikroskopijnym pomieszczeniu. Jeżeli jednak wanna będzie zbyt mała, nie zapewni wystarczającego komfortu. Lepiej więc zastąpić ją kabiną prysznicową. Do małej łazienki radzimy wybrać kabinę ze szklanymi ściankami, które, będąc niemal niewidoczne, nie ograniczają przestrzeni oraz bez brodzika (z odpływem zainstalowanym w podłodze), co optycznie powiększy powierzchnię podłogi.

Nie polecamy kabin o nietypowych kształtach ani  sedesów czy umywalek narożnych, bo wprowadzają niepotrzebny chaos form, co tylko podkreśla ciasnotę wnętrza. Warto za to wybrać sedes czy bidet podwieszane na stelażu podtynkowym, które odstają od ściany tylko około 50 cm. Nie tylko zyska się wolne miejsce, ale i wrażenie korzystnego ładu.

Nie zapomnij o schowkach. Zgoda, zajmują cenne miejsce, ale pozwalają uniknąć bałaganu, który powoduje, że wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Nie muszą to być wielkie szafy; wystarczą szafki pod i nad umywalką, nad podwieszonym sedesem czy w jakiejś niewielkiej wnęce.

Dekleva Gregoric Arhitekti

Dekleva Gregoric Arhitekti

Zwróć uwagę na oświetlenie. Im jaśniej we wnętrzu, tym większe się ono wydaje. Zastosuj więc intensywne światło z kilku źródeł. Oprócz oświetlenia ogólnego w suficie  i kinkietów przy umywalce, warto zainstalować lampy albo listwy ledowe na ścianach, które dadzą wrażenie większej głębi.

Przemyśl wykończenie. Wybierz kafelki białe, kremowe albo popielate. Jasne barwy mają właściwość oddalania się od patrzącej osoby, w rezultacie czego wnętrze sprawia wrażenie większego. Dobrze, aby były z połyskiem – błyszczące powierzchnie odbijają światło, rozjaśniając wnętrze, a tym samym optycznie je powiększają.

Zdecydowanie odradzamy regularnie powtarzające się wyraziste wzory na dekorach, przytłoczą bowiem ciasne pomieszczenie. Chyba że będzie to iluzjonistyczna tapeta na fragmencie ściany – krajobraz sfotografowany w dalekiej perspektywie wydłuży optycznie pomieszczenie.

I jeszcze lustra. One znacznie powiększają przestrzeń. Nie przesadźmy jednak z ich liczbą – gdy są na wszystkich ścianach, powstaje mnóstwo odbić, co może budzić niepokój. Najlepiej zamontuj dużą lustrzaną taflę tylko na jednej ścianie, np. tej z umywalką.

Camille Hermand

Camille Hermand

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Olga 29 czerwca 2016

    Ja skorzystałam z pomocy studia projektowego i naprawdę jestem zadowolona, stworzyli mi bardzo funkcjonalną przestrzeń.

DODAJ KOMENTARZ