Home / Realizacje domów  / Domy z płaskim dachem  / Union House wielopoziomowy dom rodzinny

Union House wielopoziomowy dom rodzinny

Spread the love
Union House to wielopoziomowy dom o szerokości 5.5 m, zlokalizowany w Brunszwiku w Melbourne. Właściciele, para z trzema energicznymi nastoletnimi chłopcami, marzyli o solidnym i oryginalnym domu rodzinnym, w którym mogliby mieszkać „na zawsze”.
Układ pomieszczeń domu

Dom ma 4 kondygnacje, z 4 sypialniami, 3 łazienkami, gabinetem, pomieszczeniem w piwnicy i tarasem na dachu. Union to przykład ludzi dosłownie celowo mieszkających jeden na drugim. Nawet podczas obecnej pandemii, kiedy cała rodzina pozostaje bezpieczna w domu, dom nigdy nie wydaje się ciasny, ponieważ przestrzenie są zaprojektowane tak, aby łączyć się z innymi w różnych, a czasem zaskakujących konfiguracjach.

Dzięki wysokości, przesuwanym ścianom, pustakom i otworom objętość pomieszczeń jest rozmyta, płynna i elastyczna. W Union zmieniono standardowy układ pomieszczeń i korytarzy w domu.  Przestrzeń podzielona jest na poziomy i rampy, ukryte zbocza, ukryte stopnie i rozdzielające się ściany regałów Union rozlewa się po oryginalnej fasadzie.

To nie jest cichy i skromny budynek, skulony na podwórku, holenderski szczyt pierwotnego domu jest identyczną kopią jego wschodniego sąsiada. Tam podobieństwo nagle się kończy. Union to całkowicie nowy dom, który zachował, odrestaurował i wkomponował ukochaną oryginalną fasadę dotychczasowego domu. Tam, gdzie kiedyś było wysokie, uciążliwe ogrodzenie frontowe, teraz znajduje się betonowa ławka, zapewniająca miejsce odpoczynku dla pieszych i sąsiadów. Union House to miejsce pamięci – dom, w którym rodzina mieszkała od lat.

Szklane panele podłogowe przepuszczają światło słoneczne bezpośrednio do zadaszenia piwnicy poniżej, jeden otwiera się, aby umożliwić odważne bezpośrednie wejście przez stromą „zjeżdżalnię”.

Fot: Derek Swalwell.

W rozmowie z klientem pojawiło się mnóstwo intrygujących i pomysłów, w tym zabawne wyobrażenie alternatywnej trasy przez dom. Pośrodku Union znajdują się kręte schody z czarnej stali, częściowo perforowane. To piękny sposób na przechodzenie między poziomami, jednak klienci chcieli mieć plan awaryjny by dostać się z piwnicy na dach bez konieczności podążania standardową trasą. Rampa, przeszklona klapa, szereg uchwytów do wspinaczki i sieci umożliwiają tej energicznej rodzinie wspinanie się po ścianach bez wchodzenia w interakcję ze schodami.

Całkowicie niekonwencjonalny sposób poruszania się po domu i wspaniały sposób na odwrócenie uwagi aktywnych chłopców. Pełen pomysłów Union to spójny i praktyczny dom rodzinny, który odpowiada potrzebom wyjątkowego klienta.
Zrównoważony rozwój

Union to dom wertykalny, z ułożonymi w stos przestrzeniami i pustkami, ujednolicony dzięki zastosowaniu odsłoniętych ścian i sufitów z drewna klejonego krzyżowo, które pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony (z zachowaniem dokładnych pomiarów, co w rezultacie daje bardzo małą ilość odpadów). Jako produkt jest nie tylko trwały, ale także w całości podlega recyklingowi. Zbiornik na wodę jest zakopany na podwórku, zielony dach nad sypialniami poprawia parametry termiczne. Z tyłu ukryta wysuwana markiza zapewnia cień, a zewnętrzna kostka brukowa z recyklingu, cokół i ogrodzenia są ukłonem w stronę historii tego miejsca.

Projekt zdobył uznanie The Dezeen Awards 2020.

Austin Maynard Architects project team Andrew Maynard, Mark Austin, Natalie Miles
Fot: Derek Swalwell

Więcej realizacji Ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ