Home / Idea domu  / Bardzo udana przebudowa typowej kostki z PRL-u w nowoczesny wielofunkcyjny budynek.

Bardzo udana przebudowa typowej kostki z PRL-u w nowoczesny wielofunkcyjny budynek.

przebudowa
Spread the love

Modernizm w Warszawie zadomowił się na dobre.  Już nie przypomina tego z PRL-u lat 80-tych. Willa z 1979r na Wilanowie poddana gruntownej przebudowie w roku 2012.

30 lat temu obowiązywało w Polsce Ludowej prawo ograniczonej powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym. W związku z tym aby ominąć ówczesne prawo i uzyskać większy niż dopuszczalny metraż, każda kondygnacja w tym domu została przesunięta o 150cm i zamiast 3-ech poziomów uzyskano ich aż 6-ść. Typowa dla tamtego okresu ,,kostka,, kryła w sobie nietypowe rozwiązanie.

przebudowa

Paweł Lis Architekci

Zadanie polegało na powiększeniu i przystosowania domu do funkcji biurowej przy jednoczesnym zachowaniu jego mieszkalnego przeznaczenia. W oparciu o zastany nietypowy układ wnętrza i decydując się na radykalne rozwiązania budowlane budynek został powiększony do 300m2 uzyskując przy tym ciekawy i niepowtarzalny wygląd. Elewacja frontowa została wyburzona i w całości przeszklona. Z 3-ech półpięter usunięto wszystkie ściany działowe zastępując je w części taflami bezpiecznego szkła. Dzięki różnicy poziomów udało się zachować wyraźny podział funkcji a uwolniona kubatura zaczęła się swobodnie przenikać tworząc w całym domu wrażenie jednej otwartej przestrzeni. Efekt potęguje ogromna ilość światła, która dostaje się do wnętrza przez okna frontowe i częściowo przeszklony dach.

przebudowa

Paweł Lis Architekci

W środku domu wymurowano ścianę kominową o którą została wsparta nowa klatka schodowa. Do 2-óch poziomów z pokojami dodano podwieszone balkony. Do wykończenia wnętrza użyto deski dębowej, szarego łupanego gnejsu i czarnego bazaltu. Wysunięta i ścięta pod kątem nadbudowa fasady oraz dobudowane wejście z wiatą garażową nadaje całości mocno modernistyczny charakter i podkreśla oryginalny wygląd domu.

przebudowa

Paweł Lis Architekci

przebudowa

Paweł Lis Architekci

przebudowa

Paweł Lis Architekci

przebudowa

Paweł Lis Architekci

przebudowa

Paweł Lis Architekci

Źródło: Paweł Lis Architekci http://www.pawellis.pl/

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ