Home / Budowa  / Porady i trendy  / Trendy w budownictwie jednorodzinnym

Trendy w budownictwie jednorodzinnym

Spread the love

Płaskie dachy, geometryczne bryły, nawiązanie do elementów otaczającej architektury – to cechy, dzięki którym bez trudu można rozpoznać domy nowoczesne. Domy, które na zewnątrz wyróżniają się nowoczesnością, wewnątrz zazwyczaj są funkcjonalne. Odpowiadają także, stawianym dzisiaj budownictwu, wymaganiom dotyczącym energooszczędności i ekologiczności.
Dom, po którym w sezonie zimowym można zjeżdżać na nartach, tak jak zwykło się to czynić na stoku górskich. Dom, którego bryła inspirowana jest popularną grą Tetris, czy też dom stwarzający wrażenie, jak gdyby został zawieszony w przestrzeni. Domy kinetyczne, które zmieniają się pod wpływem temperatury albo ruchu wiatru. Elementem wspólnym wyżej wymienionych realizacji jest ich nowoczesność.

Karawitz Architecture

Karawitz Architecture

Domy nowoczesne bardzo łatwo jest odnaleźć w przestrzeni architektonicznej, ponieważ na tle tradycyjnego budownictwa, które w przypadku Polski zdominowane zostało przez domki, nawiązujące stylem do dworków szlacheckich, wyróżniają się prostą, zwartą bryłą. Tym, co wyróżnia nowoczesne domy to także otwarte tarasy, duże przeszklenia, nadające całej konstrukcji lekkości, ale także zapewniające odpowiednie oświetlenie wnętrz. Minimalistyczne, intrygujące formą domy to bowiem coś więcej aniżeli oryginalna wizja projektanta. Za nowoczesnością kryje się bowiem szereg rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii, a wręcz jej pasywnemu pozyskiwaniu. Domy te idealnie wpisują się w otoczenie, ponieważ podczas ich projektowania uwzględnia się elementy charakterystyczne dla danego krajobrazu, w którym dom ma zostać umieszczony.

SKP Architecture

SKP Architecture

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne.
Elementem, który już na pierwszy „rzut oka” mówi nam, że mamy do czynienia z domem nowoczesnym jest jego płaski dach (choć może to być również dach dwuspadowy, o niewielkim spadku). Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy nie tylko ciekawe efekty wizualne, ale wykonanie dachu płaskiego ma także aspekt praktyczny. To odpowiednie miejsce do rozmieszczenia kolektorów słonecznych. W ten sposób powstaje również dodatkowa powierzchnia, którą można wykorzystać do wykonania tarasu. A właściwe wykonanie wszystkich warstw izolacyjnych dachu wpływa na poprawę parametrów cieplnych całego domu.
Kolejnym elementem zwracającym uwagę, w przypadku domów określanych jako nowoczesne, jest ich geometryczna bryła. Jednak domy te w żaden sposób nie przypominają powstających w latach 70. i 80. minionego stulecia „kostek”. Wręcz przeciwnie. Mają lekką, często nawet ażurową konstrukcję. Co więcej, z myślą o nowoczesnym budownictwie, powstają rozwiązania pozwalające na zamaskowanie wszelkich zewnętrznych instalacji, dzięki czemu możliwe staje się zaprojektowanie i wykonanie monolitycznej bryły. Domy nowoczesne to domy bez zbędnych ozdobników. Nie „upiększają” ich żadne kolumny, wykusze, arkady.

Wyróżniają się natomiast ciekawymi elewacjami, do wykończenia których używa się przeróżnych materiałów. Architekci sięgają zatem po drewno – zazwyczaj egzotyczne, kamień naturalny, szkło, również blachę. Często do ich wykończenia stosuje się więcej aniżeli jeden rodzaj materiału, tworząc oryginalne rozwiązania, jednak zawsze wpisujące się w otoczenie.
Domy nowoczesne są niemal uniwersalne. Idealnie wpisują się w każdy krajobraz. Można je wybudować zarówno na małej, jak i na wąskiej działce w mieście. Dobrze zaprojektowane i we właściwy sposób wykonane wkomponują się w malowniczy górski krajobraz oraz w urokliwe nadmorskie miasteczka.

Darcy Jones Architecture

Darcy Jones Architecture

 

Strona główna

 

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ