Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Tam gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością – dachy kryte strzechą

Tam gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością – dachy kryte strzechą

Spread the love

Dachy kryte strzechą, dawniej często spotykane na wsi polskiej, dziś ponownie wracają do łask. Strzechę ceni się za jej właściwości: dobra izolacja termiczna i akustyczna, ale także za możliwość stworzenie oryginalnego, komponującego się z otoczeniem dachu. Wykorzystanie słomy lub trzciny na pokrycie dachu, jako materiałów przyjaznych środowisku, sprawia, że jest to rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie ekologiczność.

Na dawnej wsi polskiej materiałem powszechnie stosowanych do krycia dachów była słoma. Dziś jednak, ze względu na fakt, że łodygi słomy są zbyt krótkie oraz grube, jako materiał na strzechę wykorzystuje się trzcinę. Aby poszycie charakteryzowało się trwałością oraz było stabilne, trzcina przeznaczona do budowy dachu powinna być jednoroczna, zebrana na jesieni (najlepiej na przełomie października i listopada) i mieć odpowiednią wilgotność. Nie powinno się wykonywać strzechy z trzciny o wilgotności powyżej 15%. Zbyt duża wilgotność już na etapie magazynowania materiału może przyczynić się do jego gnicia i rozwoju grzybów.

Konstrukcja dachu pod pokrycie ze strzechy

Przyglądając się domom, których dachy zostały wykończone strzechą, można zauważyć pewną prawidłowość. Zazwyczaj są to domy stylem nawiązujące do tradycyjnego budownictwa wiejskiego, także do architektury dworków szlacheckich. Nie brak jednak przykładów domów nowoczesnych wyróżniających się minimalistyczną wręcz kubistyczną formą. Elementem łączącym różne typy domów wykończonych strzechą jest duży kąt nachylenia dachu. Strzecha powinna bowiem być układana na dachach o nachyleniu połaci powyżej 45°. Jeżeli na dachu wykonane zostały lukarny, to ich kąt nie może być mniejszy aniżeli 28-30°.

Pokrycie z trzciny jest ciężkie, dlatego też wymagana jest odpowiednia konstrukcja dachu. Zazwyczaj domy projektuje się w ten sposób, aby szerokość dachu nie przekraczała 8 metrów. Jeżeli szerokość byłaby większa, wówczas konieczne byłoby większe nachylenie dachu, co z kolei wpłynęłoby na efekt wizualny całości. Dach utworzyłby ogromną masę, nieproporcjonalną w stosunku do bryły budynku.

Jeszcze jednym elementem wyróżniającym domy kryte strzechą jest brak rynien. Poszycie jednak wysuwa się jak najdalej poza bryłę budynku, a wokół domu, pod okapem, wykonuje się opaskę z kamieni.

Techniki układania strzechy

Wyselekcjonowane i sezonowane łodygi trzciny wiąże się za pomocą drutu w wiązki o grubości około 60 cm, które następnie układa się na więźbie dachowej. Snopki mogą być bezpośrednio przywiązane drutem do łat – tzw. poszycie w dekówkę. Mogą być także umieszczane pomiędzy prętami i przyciskającymi je prętami – poszycie pod gaj. Jednak coraz większą popularnością cieszy się sposób układania poszycia zaczerpnięty od Duńczyków, gdzie ten rodzaj dachów ma bardzo duże grono zwolenników. Metoda duńska polega na mocowaniu snopków do łat za pomocą prętów przechodzących przez nie. Niezależnie od wybranej metody wykonaniem strzechy powinna zająć się wykwalifikowana ekipa.

Właściwości strzechy

Dach kryty strzechą przede wszystkim postrzegany jest jako rozwiązanie oryginalne, przyciągające uwagę przechodzących osób. Czasami zwraca się uwagę na jego ekologiczność, ponieważ w 100% powstaje z odtwarzalnych surowców, poddających się recyklingowi. Mało kto zwraca uwagę na właściwości takiego dachu. Okazuje się jednak, że dach wykonany ze strzechy ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną i dużą pojemność cieplną. Ponadto wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi. Zwraca się dużą uwagę na ciężar takiego pokrycia, które może ważyć tyle, co pokrycie z dachówki ceramicznej. Dlatego też ważna jest odpowiednia konstrukcja dachu.

Zaimpregnowanie ułożonej strzechy specjalnymi preparatami zabezpiecza dach przed ogniem, ale także wpływa na jej trwałość jej koloru oraz chroni przed ewentualnym rozwojem grzybów i porastaniem przez mech.

ARCHISPEKTRAS, Juozas Kamenskas

Strzecha w nowoczesnych projektach

Walory strzechy coraz częściej dostrzegają projektanci domów nowoczesnych. Rozwiązanie wykorzystane do zwieńczenia dachu, ale także elewacji pozwala na stworzenie bryły idealnie wtapiającej się w otoczenie. Dzięki temu podkreślony zostaje związek tego, co nowe z tym, co w krajobrazie jest stałe. Pokrycie strzechą nie tylko dachu, ale i elewacji stwarza wrażenie jednolitej płaszczyzny.

Okazuje się, że strzecha to materiał, który idealnie komponuje się nie tylko z drewnem, ale także z materiałami powszechnie wykorzystywanymi w nowoczesnym budownictwie: dużymi przeszkleniami, stalą czy betonem.

Arjen Reas, Kees Hageman

 

 

Zapisz

Zapisz

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ