Taras w bryle domu jednorodzinnego
Taras to bardzo specyficzny element domowej architektury. Z jednej strony jest traktowany jako fragment budynku, z drugiej – jako przestrzeń przynależna do strefy ogrodu.
Właśnie ta przynależność zarówno do strefy zewnętrznej, jak i do wnętrz decyduje o jego charakterze.
Z jednej strony oczekuje się od niego, by poszerzał i powiększał – przynajmniej w sezonie – domowe wnętrza, z drugiej – był zlokalizowany blisko ogrodu – chronił nas przed wszelkimi niedogodnościami związanymi z naturą: wiatrem, błotem,nierównością terenu, oczami przechodniów i sąsiadów. Inaczej rzecz ujmują: najlepiej,by – jak wnętrze domu – zapewniał nam twarde i suche podłoże, na którym łatwo ustawić meble do wypoczynku, czy stół jadalny i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a równocześnie – by oferował nam jak najpełniejszy,najbliższy kontakt z otoczeniem: przyrodą i słońcem.
Taras bywa w różny sposób wkomponowany w bryłę domu i od tego zależy jego komfort i sposób, w jaki można z niego korzystać.
Najczęściej spotykane formy tarasu w domu jednorodzinnym
Drewniany lub betonowy podest
Oparty o podłoże otaczającego dom ogrodu i usytuowany przy wyjściu ogrodowym –jest niejako „doklejony” do bryły budynku; niezadaszony– może służyć domownikom jedynie wtedy, gdy pozwalają na to warunki pogodowe.Jego głównymi zaletami są: niskie koszty budowy, brak kłopotów związanych zestykiem z elewacjami, szeroki widok na otoczenie, swoboda aranżacji,niezacienianie okien zlokalizowanych na elewacji do której przylega. Taki taras nie szpeci bryły domu – z zewnątrz pozostaje niemal niewidoczny. Jego główną wadą jest brak ochrony przed deszczem i przed słońcem – rozmaite ruchome przesłony w postaci parasoli tylko częściowo rozwiązują ten problem.

Taras jak loggia – „wciśnięty” w bryłę budynku
Tworzący niejako jedno z domowych wnętrz pozbawione jedynie jednej, lub dwóch ścian. Tak rozwiązana przestrzeń do wypoczynku jest często projektowana w nowoczesnych domach, podkreślając„modernistyczną” lekkość ich bryły. Przy tak zaplanowanym tarasie, górna kondygnacja bezpośrednio nad tarasem sprawia wrażenie jakby lewitowała nad ogrodem. Główną zaletą takiego tarasu jest jego „zaciszność”. Osłonięty częściowo przez ściany domu i przez strop – gwarantuje domownikom nie tylko poczucie prywatności (dzięki utrudnionemu wglądowi osób postronnych z zewnątrz i z góry), ale i „dach nad głową”. Domownicy mogą korzystać z niego nawet podczas ulewnego deszczu; dodatkowo na takim tarasie można postawić na cały sezon wygodne meble, nawet tapicerowane, bez obawy o to, że ulegną zmoczeniu. Wadą tego rodzaju tarasu są duże koszty jego wzniesienia – praktycznie niewiele niższe, niż gdyby na jego miejscu powstał zwykły pokój, no i „odbieranie” bryle domu powierzchni, która mogłaby służyć do wzniesienia kolejnego domowego pomieszczenia

Taras częściowo lub całkowicie zadaszony, w podcieniu.
Najczęściej stosowane rodzaje tego zadaszenia to przedłużenie połaci dachu przykrywającego budynek lub zadaszenie niezależne – przypominające przekrycie altany. W tym drugim przypadku trzeba jednak dodatkowo rozwiązać kwestie odprowadzenia z dachu wody i śniegu z dachu nad tarasem, by nie zagrażały one konstrukcji budynku. Zaletą posiadania zadaszenia nad tarasem jest możliwość przebywania na nim również podczas lekkiego deszczu, a także – dzięki cieniowi rzucanemu przed dach – w najbardziej upalne letnie dni, gdy wszyscy chowają się przed słońcem. Największą wadą takiego zadaszenia bywa zacienianie okien ulokowanych na elewacji, do której przylega taras, doświetlających wnętrze domu.Dlatego zanim zapadnie decyzja o budowie zadaszenia nad tarasem, trzeba sprawdzić, w jakim stopniu odbierze ono promienie słońca wnętrzom. W przeciwnej sytuacji wygodny latem – zacieniony i chroniący przed deszczem taras, w zimie będzie udręką domowników, bo sprawi, że do wnętrz nie dotrą ciepłe, rozświetlające zimowy mrok promyki.

Taras na stropie
Na przykład garażu, stanowiący dodatkową przestrzeń wypoczynkową dostępną z górnej kondygnacji. To rozwiązanie wymaga starannej konstrukcji – w naszych czasach powstaje w technologii tak zwanego stropu odwróconego. Jeśli kolejne warstwy materiałów izolacyjnych zostaną ułożone zgodnie ze sztuką budowlaną i z technologicznym reżimem, będzie on służył bezawaryjnie przez lata z pewnością doda bryle domu nowoczesnego charakteru, a domownikom zapewni poczucie luksusu i komfortu. Może być wykończony warstwą trawnika, bądź żwiru oraz obsadzony roślinami o słabym systemie korzeniowym lub w donicach.

Jeśli chodzi o wykończenie tarasu, to warto zadbać oto, by było ono dopasowane do całej elewacji budynku, a przy tym odporne na zabrudzenia i zniszczenie wynikające z częstego używania. Taras, podobnie jak strefa wejścia do budynku, jest miejscem, gdzie każdy może z bliska przyjrzeć się elewacjom, dobrze więc, by nie trzeba było patrzeć na kruszący się tynk,czy nierówno ułożone deski lub płytki klinkierowe. Pamiętajmy, że przebywającym na tarasie bardzo często zdarza się opierać ręką o ściany, czy nieuważnie przestawiać meble – lekkie uderzenia, czy zabrudzenia nie powinny wpływać na estetykę tego miejsca , w przeciwnym razie taras szybko stanie się wyrzutem sumienia domowników i zamiast skłaniać do wypoczynku, będzie im stale przypominał o konieczności przeprowadzenia remontu elewacji.
Ważnym elementem dobrego funkcjonowania tarasu jest zapewnienie mu intymnego charakteru i prywatności, co często jest trudne do wykonania, zważywszy, że przeciętna działka w Polsce, zabudowana domem jednorodzinnym, ma powierzchnię mniejszą niż 1000 m2. Na tak niewielkiej powierzchni ogród i taras z konieczności są małe i wystawione na ludzkie spojrzenia. Tymczasem nikt nie lubi wypoczywać pod spojrzeniami przechodniów czy choćby sąsiadów. Dlatego często jako ”osłonę”tarasu wykorzystuje się bryłę przydomowego garażu; innymi skutecznymi rozwiązaniami osłonięcia są gęste żywopłoty, korony drzew, czy choćby różnego rodzaju pergole i drewniane parawany oplecione winobluszczem, wiciokrzewami, czy kwitnącymi całe lato różami.
Warto też zadbać o widoki. Siedzący na tarasie powinni patrzeć na najpiękniejsze, najbardziej atrakcyjne elementy otoczenia.Taras z widokiem na składzik z narzędziami, czy kompost nie sprzyja odpoczynkowi i relaksowi…

Przy planowaniu tarasu trzeba również, wziąć pod uwagę położenie działki wobec stron świata. Za najkorzystniejsze rozwiązanie uważa się lokowanie tarasu od strony elewacji południowej, ale to niejedyna dostępna opcja. Planowane rozwiązania warto jednak zawsze konsultować z architektem.Zresztą w każdym przypadku to właśnie architekt ma największy wpływ na to, w którym miejscu budynku będzie ulokowane wyjście na taras i z jakimi pomieszczeniami domu będzie się bezpośrednio łączył. Oprócz salonu, mogą to być zarówno kuchnia, jak i jadalnia oraz na przykład – sypialnie. Dlatego tak ważne jest, by o „losie” przydomowego tarasu już pomyśleć na etapie powstawania projektu budynku. Gdy dom stoi, na zmiany może być za późno.

Więcej ideadomu.pl
Fot 1.2.4.7. Pixabay