Styl kamienicy z duchem nowoczesności
Kamienica na Pradze w Warszawie, wzniesiona w 1912 roku, odzyskała swoją dawną świetność w 2018 roku. Ten zabytkowy budynek z początku XX wieku zachwyca niezwykłą urodą, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Szczególnie udane jest jedno z mieszkań po przebudowie według projektu Aldony Banasiuk.
Deweloper przeprowadził kompleksowy remont całego budynku, odrestaurował elewację, klatki schodowe oraz obszary wspólne. Wymienił również instalacje w całej kamienicy, doprowadzając mieszkania do stanu deweloperskiego. Dzięki tym staraniom, kamienica na Pradze odżyła.
Najważniejszym atutem wnętrz kamienicy jest ich niepowtarzalny klimat oraz niezwykła wysokość pomieszczeń, wynosząca aż 3,4 metra. Praca nad projektem wnętrza w takiej przestrzeni to czysta przyjemność.
Apartament o powierzchni prawie 70 metrów kwadratowych posiada ekspozycję na południowy wschód. Większość ścian została zburzona i odbudowana od nowa. Przesunięcie łazienki umożliwiło dodanie dodatkowej sypialni.
Jednym z głównych założeń projektowych było zachowanie spójności między wnętrzem a fasadą budynku. Dlatego w projekcie pojawiły się dekoracyjne gzymsy, sztukaterie i rozety sufitowe, które nawiązują do historycznej estetyki kamienicy.
W takiej przestrzeni nie mogło zabraknąć sztuki: rzeźby Lecha Goździewskiego wzbogacają wnętrze. Na ścianach wiszą fotografie Szymona Brodziaka. Sztuka i design doskonale przeplatają się w przestrzeni, nadając estetyczny kierunek całemu projektowi.
Biel dominuje w minimalistycznej kuchni, gdzie ściany ozdobione są sztukaterią. Szklany panel w białym kolorze doskonale kontrastuje z matową zabudową kuchni, odbijając światło i rozpraszając słoneczny blask, dzięki czemu cała strefa dzienna wydaje się większa. Biała jest również łazienka, choć pojawia się w niej kontrast w postaci czarnej zabudowy wykonanej ze szczotkowanego dębu oraz wielu dodatków.
Charakterystycznym akcentem w łazience jest mozaika dekoracyjna, ułożona na podłodze. Za ścianą luster ukryta została szafa gospodarcza z pralką, miejscem na odkurzacz, środki czystości oraz ręczniki. Ten zabieg wizualnie powiększa przestrzeń i dodatkowo daje możliwość ukrycia całego bałaganu.
Projekt jest połączeniem stylu klasycznej paryskiej kamienicy z nutą nowoczesności. Panuje w nim typowy dla kamienic klimat, a ciemne dodatki nadają mu bardziej eleganckiego i wyrafinowanego charakteru.
Jedynym akcentem kolorystycznym we wnętrzu są sofy obite miękkim, granatowym aksamitem. W projekcie architektka skorzystała z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. Zadbano, aby każdy detal i materiał użyty w projekcie odzwierciedlały wysoką jakość i wyjątkowość tego miejsca. Wykorzystano marmur, dąb szczotkowany oraz klasyczną jodłę francuską na podłodze. Kamienica na Pradze to zdecydowanie udana realizacja.