Sprawność kotła gazowego
Wybierając do ogrzewania domu kocioł gazowy z pewnością trafimy na informację o sprawności kotła gazowego, która przewyższa 100%. To nie pomyłka. Jak zatem udaje się osiągnąć tak wysoki parametr?
Popularne przez wiele ostatnich lat twierdzenie, że ogrzewanie domu gazem jest drogie odeszło w niepamięć. Stało się tak nie tylko dzięki stabilnej polityce cenowej dostawców gazu, ale głównie dzięki wysiłkom konstruktorów kotłów i projektantów systemów grzewczych, którzy zadbali o to, by urządzenia grzewcze zapewniały jak najwyższą efektywność wykorzystania energii z gazu a sprawność kotła gazowego była jak najlepsza.
Nie bez znaczenia jest również zmiana podejścia do energochłonności domów, które obecnie charakteryzują się znacznie niższym zapotrzebowaniem na ciepło i znacznie bardziej efektywną wentylacją, często mechaniczną z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń.
Dlatego coraz większa grupa inwestorów decyduje się właśnie na system grzewczy z kotłem gazowym na gaz płynny lub ziemny, który jak wiadomo nie wymaga praktycznie żadnej obsługi, a przez to zapewnia najwyższy komfort eksploatacji. Najnowsze trendy w technice kotłów gazowych to urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, zwane od tego krótko kotłami kondensacyjnymi, sprawność takiego kotła gazowego jest dużo większa.
Na pierwszy rzut oka można poznać, że mamy do czynienia z takim właśnie kotłem po zapisie w jego parametrach, gdzie w rubryce sprawność pojawi się ku zaskoczeniu wielu osób liczba większa od 100%, najczęściej 105 lub 109%. Jak to możliwe? Tak absurdalny zdawałoby się zapis wynika z nie uwzględnienia w poprzednio stosowanych wzorach do obliczania sprawności urządzeń grzewczych energii cieplnej generowanej podczas skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Po doliczeniu tej energii do wyniku uzyskanego według starych wzorów pojawia się dodatkowych kilka procent sprawności, które powodują przekroczenie 100%.
Oczywiście opracowano już nowe wzory i w zasadzie można z nich korzystać podając sprawność kotłów kondensacyjnych na poziomie 96-98% jednak, który z producentów odważy się na taki krok, kiedy na rynku przyjęło się, że kotły kondensacyjne mają sprawność powyżej 100%. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej efektywny kocioł grzewczy nie zapewni żadnych oszczędności, jeżeli zostanie połączony z układem grzewczym, który pracuje niestabilnie, generuje straty ciepła i nie reaguje odpowiednio na zmiany w pracy regulowane przez automatykę, na przykład stałotemperaturową.
Dlatego przy wyborze kotła grzewczego należy wziąć pod uwagę analizy systemu proponowanego przez instalatora lub projektanta pod kątem sprawności kotła gazowego, jego efektywności oraz elastyczności w generowaniu odpowiedniej do zapotrzebowania mocy w ciągu całego okresu grzewczego.
Autor: Tomasz Krakowczyk
więcej na ideadomu.pl