Home / Budowa  / Sposoby na oświetlenie ogrodu i tarasu zimą

Sposoby na oświetlenie ogrodu i tarasu zimą

Spread the love
Odporne na zmieniające się warunki pogodowe oświetlenie ogrodowe oraz emitujące ciepło promienniki sprawiają, że spędzanie czasu na tarasie lub w ogrodzie możliwe jest także w chłodne jesienne wieczory. Nowoczesne urządzenia są nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Różnorodność kształtów, materiałów, z jakich zostały wytworzone oraz wyposażenie w dodatkowe funkcje sprawia, że możliwy staje się dobór rozwiązania odpowiadającego stylowi, w jakim urządzony został ogród.

Oświetlenie to już niemal stały element aranżacji ogrodu, a także całej posesji. Odpowiednio rozplanowane zapewnia doświetlenie poszczególnych stref. Trudno sobie wyobrazić poruszanie się po zmroku po nieoświetlonych ścieżkach ogrodowych, parkowanie samochodu w garażu czy spędzanie czasu ze znajomymi na tarasie po zapadnięciu zmroku. Dzięki starannie dobranemu oświetleniu, uwypuklającemu detale małej architektury ogrodowej czy podkreślającemu znajdującą się w nim roślinność ogród staje się miejscem magicznym. Dzięki nowoczesnym lampom ogrodowym, odpornym na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, ogród może stać się miejscem niezwykłym także jesienią oraz zimą. Natomiast nowoczesne promienniki ogrodowe jednocześnie emitujące światło i dające ciepło sprawiają, że przebywanie na tarasie staje się możliwe także podczas chłodnych jesiennych wieczorów.

Artemide

Ogród zatopiony w świetle

Rozwiązań dedykowanych oświetleniu ogrodu rynek oferuje co niemiara. Różnią się one między sobą nie tylko formą, materiałem, z jakiego zostały wykonane, barwą dawanego światła, ale także źródłem zasilania – mogą być zasilane prądem stałym lub energią słoneczną (lampy solarne). Źródłem światła mogą być LED-y, halogeny raz tradycyjne świetlówki. Jesienią oraz zimą, gdy słońca jest coraz mniej, lampy solarne mogą okazać się rozwiązaniem mało efektywnym. Ich działanie jest bowiem uzależnione od ilości energii zgromadzonej podczas dnia. Kilka godzin świecenia takiej lampy wymaga ładowania baterii słonecznej w czasie od 6 do 8 godzin.

Rozwiązania zasilane prądem stałym oświetlą ogród o każdej porze roku. Jedynym warunkiem jest dostęp do źródła zasilanie, dlatego też o rozplanowaniu oświetlenia w ogrodzie warto pomyśleć już na etapie jego urządzania.

Przeznaczone do zastosowań zewnętrznych lampy muszą być odporne na warunki atmosferyczne, a przed wszystkim na szkodliwe skutki działania wody. O tym, czy nadają się do umieszczenia na zewnątrz, mówi klasa szczelności IP. Im IP jest wyższe, tym produkt jest skuteczniej zabezpieczony zarówno przed wnikaniem pyłu, jak i deszczem czy śniegiem.

Ogrodowe kule

Niezmiernie efektownym rozwiązaniem dedykowanym ogrodom są kule. Mogą służyć do wyznaczenia ścieżek, podświetlenia oczka wodnego, oświetlenia tarasu. Minimalistyczne w formie stanowią idealną ozdobę ogrodu zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Wykonane z tworzywa sztucznego mogą świecić różnymi kolorami. Najczęściej spotykane są kule emitujące białe światło, jednak nie brak też takich, które świecą na niebiesko, różowo, fioletowo lub zielono. Ich zapalanie odbywa się poprzez włącznik, choć nie brak także rozwiązań sterowanych pilotem.

Taras lub przydomowy ogród rozświetlić mogą także meble ogrodowe. Coraz częściej pojawiają się rozwiązania, które łączą w sobie wiele funkcji. Przykładem są świecące kubiki, które dzięki swojej sześciennej formie idealnie sprawdzają się także jako siedzisko lub stolik ogrodowy.

Garden Lights

Ciepło na tarasie

Estetyczną, ale i funkcjonalną ozdobą każdego tarasu są promienniki gazowe. Dzięki nim spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na świeżym powietrzu stanie się przyjemnością także w chłodne jesienne wieczory. To urządzenia, które nie tylko emitują światło, ale przede wszystkim zapewniają komfort cieplny. Ogrodowe lampy gazowe, promienniki tarasowe czy grzewcze parasole powstały właśnie po to, aby rozświetlić tarasy i ogrzać przebywające w ich zasięgu osoby.

Promienniki różnią między sobą wzorami, kolorami, rozmiarami oraz źródłami zasilania – gazowe, elektryczne. Odporność na działanie warunków atmosferycznych zapewnia wykorzystanie do ich produkcji stali nierdzewnej, aluminium oraz lakierowanych proszkowo elementów. Stojące modele w niektórych przypadkach wyposażone są w specjalny wózek na gumowych kółkach, umożliwiający przemieszczanie się urządzenia. Zamknięcie ognia w szklanej formie sprawia, że nie jest on narażony na zgaszenie w wyniku podmuchu wiatru. Promienniki ogrodowe są w stanie ogrzać i rozświetlić do 25 m2 powierzchni wokół urządzenia.

Więcej inspiracji znajdziesz tutaj: idedomu.pl


Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ