Wykończenie wnętrz materiałami wykonanymi z betonu architektonicznego, ale także z materiałów imitujących beton wciąż nie traci na popularności. Trend na betonowe wnętrza, choć pojawił się stosunkowo dawno, zyskuje coraz nowych zwolenników, a rynek materiałów wykończeniowych oferuje wciąż nowe, nie rzadko zaskakujące rozwiązania.
Moda na wykorzystanie betonu
Zwolenniczką wnętrz, zdominowanych przez betonowe szarości, niewątpliwie jest Zaha Hadid. To między innymi w jej realizacjach można zobaczyć jak wykończone betonem powierzchnie, współgrają z minimalistycznym, nawiązującym do organicznych form, a często i wręcz futurystycznym wystrojem.
Moda na powierzchnie betonowe pojawiła się wraz z odkryciem potencjału, jaki kryje się w postindustrialnych, loftowych pomieszczeniach. Jeszcze kilkanaście lat temu odsłonięte powierzchnie betonowe nie były powodem do tego, aby je w jakikolwiek sposób eksponować. Jednak z czasem surowy urok szarości betonu zaczęto doceniać.

Morgan&Moller
Betonowe elementy w domu
Za pomocą materiałów wykonanych z betonu architektonicznego (szlachetniejsza odmiana betonu, który przy zachowaniu wysokich parametrów odnośnie wytrzymałości i trwałości zapewnia bardziej estetyczne wykończenie) możliwe jest wykończenie powierzchni ścian i podłóg. Pozwala również na wykonanie mebli od tych przeznaczonych do salonu po meble łazienkowe. Beton jest wykorzystywany również jako materiał na blaty kuchenne. Wykonuje się z niego także przedmioty codziennego użytku jak donice, świeczniki, dekoracyjne litery.
Ściany we wnętrzach możemy wykończyć na przykład wykonanymi z betonu okładzinami płaskimi lub trójwymiarowymi. Zarówno pierwsze, jak i drugie oferowane są w szerokiej gamie kolorów – od bieli poprzez różne odcienie szarego i czarny, aż po dowolne kolory barwione w masie. Wykonywanie płytek na indywidualne zamówienie oraz możliwość zestawiania ich w dowolnych konfiguracjach sprawia, że dzięki nim można wykonać niemal każdy, nawet najbardziej zindywidualizowany projekt. Ciekawe efekty uzyskuje się na przykład wówczas, gdy płytki betonowe układane są nie na całej powierzchni, ale na jej fragmencie.
Możliwość odwzorowania na płycie betonowej niemal każdego, dwuwymiarowego obrazu wylansowała modę na tak zwany fotobeton. Takie płyty z powodzeniem mogą być stosowane do wykańczania ścian we wnętrzach mieszkalnych. Wykorzystuje się je również jako materiał elewacyjny.
Beton architektoniczny pomimo tego, że jest materiałem wytrzymałym i wdzięcznym, jednak ma swoje wady. Jedną z nich jest trudna obróbka. Z tego też powodu na rynku materiałów wykończeniowych pojawiają się nowe rozwiązania bazujące na cemencie, ale z dodatkami poprawiającymi jego elastyczność. Przykładem takich materiałów są powłoki cementowo-polimerowe, które są niezwykle łatwe w aplikacji.

Kroe

HK Living

Klinika Betonu