Home / Realizacje domów  / Skandynawskie lofty

Skandynawskie lofty

Spread the love

W Finlandii zdecydowanie przeważają domy drewniane. Te bliźniaki przełamują tę zasadę – nie dość, że są z betonu, a ich bryła przypomina fabrykę, to jeszcze we wnętrzach prosty skandynawski styl przepleciono surowością industrialnych rozwiązań.

Uusheimo Photography/ J10 Architect Ltd

Uusheimo Photography/ J10 Architect Ltd
Skandynawskie lofty zostały zaprojektowane specjalnie na Targi Mieszkaniowe, które odbyły się w 2012 roku w Tampere, w Finlandii. Tego typu targi są organizowane co roku w dwóch, dużo wcześniej wybranych miejscach. Podczas ich trwania są prezentowane w praktyczny sposób nowoczesne technologie i trendy w budownictwie skandynawskim. Są one wyjątkowe, ponieważ nie są eksponowane pojedyncze materiały, lecz kompletnie wykończone, gotowe do zamieszkania domy. Niezwykłe jest również to, że po zakończeniu imprezy wprowadzą się do nich prawdziwi mieszkańcy, a zabudowany teren zamieni się w dzielnicę mieszkalną.
Domy w stylu skandynawskim są usytuowane w dzielnicy Vuores, niedaleko Tampere, trzeciego co do wielkości miasta w Finlandii. Wybudowano je na niedużych działkach, dlatego dużą uwagę podczas tworzenia projektu przywiązano do zapewnienie maksymalnej prywatności mieszkańców. Jednocześnie ze względu na długie wnętrza są wypełnione naturalnym światłem. Skandynawski, surowy klimat był jak zawsze dodatkowym wyzwaniem dla konstrukcji. Ściany zewnętrzne tych domów mają pół metra grubości. Wykonano je z betonu komórkowego.
Głównym celem projektantów było stworzenie nowoczesnego modelu domu skandynawskiego. Formą nawiązali oni do stylu przemysłowego, który udało się w dużej mierze odwzorować. Z zewnątrz bryła jest prosta z jednospadowym dachem o niewielkim nachyleniu, krytym blachą płaską. Surowe, przestronne wnętrza – z przewagą szkła i stali – mają wysoko umieszczone sufity i duże okna.

Uusheimo Photography/ J10 Architect Ltd

Uusheimo Photography/ J10 Architect Ltd

W jednym z bliźniaków industrialny styl przełamano tradycyjnym dla skandynawskiego stylu materiałem – drewnem. Wykończono nim wyspę w kuchni, sufit w łazience i podłogi w całym domu.Pomieszczenia są więc przytulniejsze niż w typowych loftach, tworzonych w starych fabrykach. W drugim z domów we wnętrzach zachowano wszystkie cechy loftów, które podkreślają betonowe posadzki i ciemne, stalowe belki pod sufitem. W każdym z domów na parterze znajduje się duży, drewniany taras. Dodatkowy taras-dziedziniec ulokowano nad garażem. Podczas korzystania z nich mieszkańcy mogą czuć się swobodnie. Od strony ulicy granicy działki „strzeże” kamienne ogrodzenie. Z drugiej strony otacza żywopłot. Wokół domu posadzono roślin zimozielone, kwitnące drzewa i krzewy, byliny. Oprócz tego zaplanowano plac zabaw dla dzieci.

Uusheimo Photography/ J10 Architect Ltd

Uusheimo Photography/ J10 Architect Ltd

Źródło: J10 Architect Ltd., Jussi Hietalahti and Toni Österlund

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ