W Polsce sauny przestają być luksusem. Coraz częściej – podobnie jak w Finlandii – są obowiązkowym wyposażeniem domu.
Dobroczynne działanie sauny znany jest od bardzo dawna. Rozsądne korzystanie z niej pozwala jak najdłużej zachować sprawność, kondycję, witalność. Sauna jest również doskonałym miejscem relaksu i odprężenia po ciężkiej pracy i stresie. Zamiast więc korzystać z gabinetów odnowy biologicznej, warto zainstalować saunę w domu. Tym bardziej, że jej urządzenie w domu tylko pozornie wiąże się z finansami. Obecnie wybór tego rodzaju urządzeń dostosowanych do montażu w domu jednorodzinnym jest bardzo duży, a ich cena jest znacznie przystępniejsza niż jeszcze przed kilku laty. Jednak na saunę trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce w przestrzeni domu. Najlepiej takie, które zapewni łatwy dostęp, z drugiej zaś pozwoli na odizolowane od reszty pomieszczeń. Dlatego sauny zwykle umieszcza się w pomieszczeniu rekreacyjnym, w pokoju kąpielowym, łazience, w sypialni, przy tarasie.

Kuengsauna
Najlepiej taką decyzję podjąć jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ potrzebny jest w saunie dostęp do kanału wentylacyjnego. Jeśli nie znajdziemy miejsca na saunę w domu, można ją postawić w ogrodzie w specjalnie dla niej zbudowanym „domku”. Można go z powodzeniem wkomponować w ogród tak, żeby stał się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale kojarzył się z relaksem, przyjemnością i odizolowaniem od zgiełku świata. Atrakcją takiej sauny jest możliwość korzystania z kąpieli zimą i hartowanie się bezpośrednio na śniegu.
Na saunę domową nie jest potrzeba wcale dużej powierzchni. Na rynku można znaleźć gotowe kabiny o wymiarach 1 m x 1 m z dwoma ławkami do siedzenia. Do przeprowadzania całego rytuału potrzebne jest miejsce do schłodzenia ciała, a więc prysznic, basen lub świeże powietrze. Dobrze byłoby, gdyby obok sauny znalazł się przynajmniej natrysk, a w wersji komfortowej – wygodny aneks do odpoczynku – z leżakiem i stolikiem.
Sauna sucha, mokra, parowa czy infrared (IR)? Fińska czy ruska? Najpopularniejsze są trzy pierwsze. W saunie suchej, zwanej też fińską, temperatura sięga około 100ºC, wilgotność nie przekracza 10%, a kamienie polewa się wodą bardzo umiarkowane lub wcale. W saunie mokrej temperatura wynosi około 70ºC do 90 ºC, a wilgotność nawet do 40% czyli miejsce gdzie utrzymuje się mgiełka pary wodnej i jest ciepło. W sunie parowej temperatura wynosi 45-65°C, a wilgotność – 40-65%. Oprócz tych trzech najpopularniejszych rodzajów saun jest również ruska bania (z ros. parzelnia) gdzie temperatura utrzymuje się na około 70-80ºC wilgotność przez intensywne polewanie wynosi 30%.
Temperatury i wilgotności w saunach są różne lecz łączy je jedno, suma tych dwóch składowych powinna oscylować w granicy 90-110, Jeśli więc wilgotność utrzymuje się na poziomie 50% to temperatura 60ºC. Im wyższa temperatura tym wilgotność niższa im wyższa wilgotność tym temperatura niższa.

Service spa

Service spa
treq 2 września 2016
A najlepiej budować saunę samemu (jest to bardzo skomplikowane?), czy są jakieś firmy, które niedrogo zrobią nam małą saunę fińską? Ma ktoś jakąś sprawdzoną?