Obecnie w domach o nowoczesnej bryle projektuje się krótkie okapy, które nie są wysunięte poza ściany zewnętrzne domu. Do odprowadzenia wody z takich dachów stosuje się specjalne rozwiązania.
Tradycyjne rynny można zamocować na krawędzi dachu. Do końców krokwi kończących się równo z murem przytwierdza się deskę okapową i osłania ją obróbką blacharską. Do deski mocuje się haki, które będą utrzymywać rynny.
Alternatywną możliwością jest zamocowanie orynnowania do ścianie bezpośrednio pod krawędzią dachu. Tą część ściany należy wtedy osłonić obróbką blacharska, żeby woda w razie przelania się przez krawędź rynny nie zniszczyła elewacji.
Rzadziej stosowanym, choć równie dobrym sposobem, jest ułożenie rynien na gzymsie opartym na ścianach zewnętrznych. Jednak we wszystkich tych sytuacjach rury spustowe są widoczne na elewacji. Jeśli nie chcemy, aby wygląd efektownego dachu, tworzącego z bryłą domu geometryczną całość, zakłócały rynny i rury spustowe trzeba znaleźć inny sposób odprowadzenia wody z dachu.
Jednym z rozwiązań jest montaż gotowego systemu orynnowania stworzonego z myślą o dachach z krótkim okapem. Rynny i rury spustowe mają przekrój prostokątny. Poszczególne elementy mają brzegi wyprofilowane w taki sposób, że jeden wsuwa się w drugi. Aby zapewnić całkowitą szczelność, styki dodatkowo wymagają sklejenia lub lutowania. Rynny układa się na wieńcu bez spadku. W systemie nie ma narożników, więc jest on przeznaczony jedynie do wykonywania prostych odcinków. Rynny zakrywa się maskownicą. Rury spustowe odprowadzające wodę chowa się w warstwie ocieplenia. Takie orynnowanie dobrze jest chronić przed uszkodzeniem zimą przez zalegający śnieg i lód. Dlatego zaleca się montaż płotków przeciwśniegowych i ułożenie w rynnach i rurach spustowych kabli grzewczych.
Drugim, często stosowanym sposobem w domach o nowoczesnej architekturze jest wykończenie dachu i elewacji tym samym materiałem. Nie potrzebny jest wówczas system rynien i rur spustowych. Zwykle takie rozwiązanie stosuje się przy blasze płaskiej łączonej na rąbek stojący, płytkach włóknocementowych oraz płaskich dachówkach ceramicznych. Aby jednak skutecznie ochronić elewację przed zawilgoceniem spływającą z dachu wodą opadową, najlepiej jest pokryć taką okładziną górny fragment, a nawet całą ścianę zewnętrzną. Materiał mocuje się do wcześniej wykonanego rusztu, który jednocześnie zapewni przewietrzanie tej warstwy i osuszanie ewentualnych skroplin. Dolna krawędź elewacyjnej okładziny powinna mieć kapinos, dzięki któremu woda będzie skapywała z dala od ściany.