Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Rodzinny komfort

Rodzinny komfort

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Maciej Dydyński, Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska
aranżacja części dziennej
Spread the love

Przygotowana przez Małgorzatę Zbierską i Emilię Schudy (monarchia.design) aranżacja części dziennej w mieszkaniu na warszawskim Wilanowie powstała dla rodziny z dwójką dzieci.

Priorytetem było wprowadzenie zmian w układzie funkcjonalnym trudnej przestrzeni salonu, jadalni i kuchni. Trudnej – ze względu na swój bardzo nietypowy kształt. Mieszkanie znajduje się bowiem w szczytowej części apartamentowca przez co posiada ekspozycję na aż trzy strony. 

Zastany układ funkcjonalny był dla mieszkańców nieergonomiczny i niewygodny. Szczególnie kłopotliwe było usytuowanie kuchni, z dala od wejścia, z komunikacją poprowadzoną przez środek strefy wypoczynku.

– Zdecydowałyśmy się na płynne potraktowanie przenikających się funkcji, porządkując je wygodną komunikacją, całość spinając kompozycyjnie niebieską zabudową – zdradzają projektantki.

Usunięcie drzwi z korytarza i szerokie otwarcie części dziennej spowodowało jej optyczne powiększenie. – Zyskałyśmy w ten sposób swobodne przenikanie amfiladowych wnętrz – dowiadujemy się. Wysoka zabudowa i monolityczna forma meblarska jest dominantą wydzielającą i łączącą poszczególne funkcje – kolor niebieski płynnie z korytarza przechodzi przez salon do kuchni. Wybór barwy był tutaj nieprzypadkowy – mieszkańcy uwielbiają aktywne wakacje na Helu. Całość uzupełnia zabawa detalami w palecie rudości i bordo. 

Ściana elewacyjna z dużymi przeszkleniami została uwolniona od wcześniejszego zastawienia meblami, dając możliwość swobodnego dojścia do balkonu i okien, korzystania z niskich parapetów i lepszego doświetlenia pomieszczeń dzięki ich południowej ekspozycji.

Sofa, wcześniej ustawiona pod oknami, teraz stanęła centralnie, lecz nie w przejściu. Salon zyskał niezmącony widok, dostęp do okien oraz bardziej intymną strefę wypoczynku bez widoku na kuchnię. 

Tę ostatnią odświeżono wymieniając żłobione fronty na proste, jednolite, w kolorze białym i niebieskim. Rozbudowano także sekcję dolnych szafek na ścianie ze stolarką okienną, by powiększyć blat roboczy oraz zyskać nowe miejsce do przechowywania. 

Finalny efekt pozwolił uporządkować przestrzeń i nadać jej minimalistyczny, ale wesoły charakter.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.