Rodzinny komfort
Przygotowana przez Małgorzatę Zbierską i Emilię Schudy (monarchia.design) aranżacja części dziennej w mieszkaniu na warszawskim Wilanowie powstała dla rodziny z dwójką dzieci.
Priorytetem było wprowadzenie zmian w układzie funkcjonalnym trudnej przestrzeni salonu, jadalni i kuchni. Trudnej – ze względu na swój bardzo nietypowy kształt. Mieszkanie znajduje się bowiem w szczytowej części apartamentowca przez co posiada ekspozycję na aż trzy strony.
Zastany układ funkcjonalny był dla mieszkańców nieergonomiczny i niewygodny. Szczególnie kłopotliwe było usytuowanie kuchni, z dala od wejścia, z komunikacją poprowadzoną przez środek strefy wypoczynku.
– Zdecydowałyśmy się na płynne potraktowanie przenikających się funkcji, porządkując je wygodną komunikacją, całość spinając kompozycyjnie niebieską zabudową – zdradzają projektantki.
Usunięcie drzwi z korytarza i szerokie otwarcie części dziennej spowodowało jej optyczne powiększenie. – Zyskałyśmy w ten sposób swobodne przenikanie amfiladowych wnętrz – dowiadujemy się. Wysoka zabudowa i monolityczna forma meblarska jest dominantą wydzielającą i łączącą poszczególne funkcje – kolor niebieski płynnie z korytarza przechodzi przez salon do kuchni. Wybór barwy był tutaj nieprzypadkowy – mieszkańcy uwielbiają aktywne wakacje na Helu. Całość uzupełnia zabawa detalami w palecie rudości i bordo.
Ściana elewacyjna z dużymi przeszkleniami została uwolniona od wcześniejszego zastawienia meblami, dając możliwość swobodnego dojścia do balkonu i okien, korzystania z niskich parapetów i lepszego doświetlenia pomieszczeń dzięki ich południowej ekspozycji.
Sofa, wcześniej ustawiona pod oknami, teraz stanęła centralnie, lecz nie w przejściu. Salon zyskał niezmącony widok, dostęp do okien oraz bardziej intymną strefę wypoczynku bez widoku na kuchnię.
Tę ostatnią odświeżono wymieniając żłobione fronty na proste, jednolite, w kolorze białym i niebieskim. Rozbudowano także sekcję dolnych szafek na ścianie ze stolarką okienną, by powiększyć blat roboczy oraz zyskać nowe miejsce do przechowywania.
Finalny efekt pozwolił uporządkować przestrzeń i nadać jej minimalistyczny, ale wesoły charakter.