Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Przebudowa domu we Wrocławiu

Przebudowa domu we Wrocławiu

Spread the love

Ten nietypowy projekt „dotyka” bardzo wrażliwego tematu przebudowy starych budynków. Jeden z domów wybudowanych przy kameralnej uliczce, wzdłuż której dominuje bardzo jednolita zabudowa sprzed czasów wojennych, niszczeje i traci swoją spójność.

Ulica Pionierska we Wrocławiu powstała w połowie lat 30. XX wieku. Bezpośrednie sąsiedztwo Parku Grabiszyńskiego, oraz niedalekie Górki Skarbowców i cmentarza, a także jej kameralny i cichy klimat decydują o wyjątkowości tej ulicy w skali Wrocławia.

S3NS Architektura

S3NS Architektura

Przestrzeń tej kameralnej ulicy tworzą nie tylko domy i linia zabudowy, na której znajdują się ściany fasad frontowych, ale także regularny układ budynków, ich wyrazisty rytm – jednakowe odległości między tymi budynkami, podobne gabaryty (ich szerokość i wysokość), kąty dachów i ich nachylenie względem ulicy, a także proporcje przestrzeni pomiędzy nimi – tworzy kręgosłup przestrzenny ulicy Pionierskiej. Niestety, harmonię tego miejsca zaburzono przez niekontrolowane wypełnianie przestrzeni między budynkami, których efektem jest zatracenie charakterystycznych cech tej zabudowy.

S3NS Architektura

S3NS Architektura

Projekt przebudowy i rozbudowy dotyczy istniejącego domu, znajdującego się przy ulicy Pionierskiej 49 we Wrocławiu. Figuruje on w wykazie obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Z domem sąsiadują wybudowane po wojnie jednorodzinne domy wolno stojące, o powtarzalnych formach: dwukondygnacyjne, na rzucie zbliżonym do kwadratu, o powierzchni zabudowy około 65 m2, z dachami dwuspadowymi krytymi tradycyjną karpiówką w ceglastym kolorze. Wiele z tych budynków, zostało przebudowanych, wobec czego wprowadzanie nowych kubatur w obręb osiedla jest dopuszczalne, jednak tylko w sposób gwarantujący czytelność i integralność bryły zachowanych, zabytkowych budynków, tworzących przedmiotowy układ urbanistyczny, a także poszczególnych elementów tego układu, w tym układu dróg, placów i ulic, linii zabudowy, historycznego sposobu zagospodarowania terenu czy skali i gabarytów poszczególnych obiektów.

S3NS Architektura

S3NS Architektura

Z oględzin budynku wynika, że jej stan techniczny jest zły. Ściany nośne są zawilgocone i zagrzybione, a ich konstrukcja ma wyraźne zarysowania, jest niedostatecznie doraźnie wzmocniona klamrami stalowymi. Stropy budynku mają ślady korozji biologicznej i zagrażają bezpieczeństwu. Drewniana  więźba dachowa jest zawilgocona, a fundamenty i dach nie mają hydroizolacji. Wskazany jest więc gruntowny remont, wzmocnienie zniszczonych i osłabionych elementów konstrukcyjnych lub ich wymiana.

S3NS Architektura

S3NS Architektura

Ideą projektu jest to, aby planowana rozbudowa lub przebudowa zastanej kompozycji urbanistycznej i architektonicznej budynków przy ulicy Pionierskiej nie naruszała zarówno ich skali, proporcji oraz dążyła do zachowania wolnych przestrzeni pomiędzy sąsiednimi budynkami. Jednym z możliwych rozwiązań jest wycofanie rozbudowy w głąb działki, w sposób nienaruszający zarówno elewacji frontowej, jak i bocznych budynku istniejącego. Dobudowana część jest połączona ze starą, która zdefiniowała jej wysokość i kąt nachylenia dachu. Nową wyodrębniono wizualnie od istniejącej zarówno samą bryłą, jak i zastosowanymi materiałami. Taki zabieg ma służyć wzmocnieniu i podkreśleniu wartości historycznych zastanej zabudowy. Mimo tego obydwa domy tworzą harmonijną całość. Jej skromna, minimalistyczna forma podkreślona jest detalami i kolorystyką.

Źródło: S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak, www.s3ns.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • małgocha 4 listopada 2016

    podoba mi się stara architektura, właśnie chociażby z lat ’30, ale też uważam, że w miarę możliwości i bez przegięcia fajnie modernizować stare domy – tak, żeby dalej miały swój styl, ale jednocześnie nadać im trochę nowoczesnego tchnienia. Nie wiem, czy w takim wypadku sprawdziłyby się fasady aluminiowe, ale właściwie czemu nie… Mnie całkiem podoba się wykończenie w takim stylu, nawet szukałam jakiś czas temu firm, które oferują montaż takich fasad, moją uwagę zwrócił Morad http://morad.pl/fasady-aluminiowe.html Z resztą te fasady nie tylko dobrze wygladają, ale chronią budynek przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

DODAJ KOMENTARZ