Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Przebudowa domu kostki

Przebudowa domu kostki

Spread the love

Powszechnie budowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku domy, zwane potocznie kostkami, mają formę sześcianu przykrytego płaskim lub kopertowym dachem. Ich niezbyt atrakcyjny wygląd można zmienić w nowoczesną modernistyczną willę. Ta przebudowa domu kostki,to jeden z takich dobrych przykładów.

Działka z istniejącym domem położona w ścisłym centrum Rybnika. W otoczeniu przeważa dość gęsta zabudowa jednorodzinna z domami typu polska kostka, wybudowanymi w latach 70. Niebywałym atutem tego miejsca jest istniejąca dojrzała zieleń w postaci drzew i krzewów.

Zadaniem podstawowym, jakie postawił przed architektami inwestor było rozbudowanie istniejącego domu o duży garaż (na  trzy samochody) oraz zmodyfikowanie istniejącej bryły w taki sposób, aby jednocześnie drastycznie nie ingerować we wnętrza budynku. Cel udało się osiągnąć w następujący sposób: parterowe części budynku z tarasami dostępnymi z piętra zostały zabudowane, dzięki czemu rozczłonkowana dotąd bryła została „uspokojona” i sprowadzona do dwóch zasadniczych kubatur, wyróżnionych różnymi kolorami elewacji.

MONOCHROM

MONOCHROM

Elementem zaprojektowanym na nowo jest garaż. To dostawiona do boku parterowa część, która z tyłu budynku płynnie łączy się ze starą częścią za pomocą białego obramowania – wstęgi, obejmującej duże przeszklenia pokoju dziennego.

Bardzo ważne dla inwestorów było, aby maksymalnie zminimalizowanie przeprowadzenia ciężkich prac budowlanych na elewacjach istniejącego budynku. Dotyczyło to przede wszystkim prac związanych z oknami, dlatego większość z nich pozostawiono w tym samym miejscu, co dawniej, jedynie modyfikując ich szerokość (zawężenie istniejących otworów) i zmieniając wysokość (powiększenie otworu do poziomu posadzki). Przebudowano dach domu na pełne stropodachy z attykami.

MONOCHROM

MONOCHROM

MONOCHROM

MONOCHROM

MONOCHROM

MONOCHROM

Źródło: Pracownia architektoniczna MONOCHROM, www.monochrom.com.pl

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ