Historia tego nowoczesnego domu to klasyczny scenariusz budowy domu na dobrze położonej działce na przedmieściach. Wbrew stereotypowemu podejściu do domu na prywatnym osiedlu , projektanci wykorzystali możliwości fasady bioklimatycznej – wykorzystującej zmienne właściwości izolacyjne budynku – tworząc dom energetycznie efektywny.
Projekatnci Tectoniques Architects zainspirowani słynną realizacją FL Wrighta – Usonian Houses, zaprojektowali willę B. o powierzchni 204 m2 jako prosty sześcian przestrzennie otwarty na otaczający krajobraz. Architekci wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie tworząc dom w konstrukcji szkieletowej w oparciu o drewno z dużymi powierzchniami przeszklonymi – unikneli jednak ściśle sprecyzowanej formy na rzecz realizacji opartej na zasadzie “bez projektu”. Priorytetem był dom uniwersalny dla użytkownika – który zamieszka w nim i zdefiniuje go po swojemu.
Nowoczesna willa B otwarta jest na południową i wschodnią stronę dzięki wielkim przestrzeniom okiennym maksymalnie wykorzystuje nasłonecznienie – intensywność wpadającego światła w zależności od pory roku regulowana jest przez żaluzje. Przestrzeń podzielona jest na dwie uzupełniające się cześci o różnym przeznaczeniu. Górne piętro zamknięte od północy, od zachodu jedynie łazienka wyposażona w niewielkie okna . Wzdłuż zachodniej ściany parteru ciągnie się garaż którego ściany pokryto panelami kompozytowymi. Otwarta , pozbawiona podziałów przestrzeń użytkowa parteru zorientowana jest wokół centralnego rdzenia domu zawierającego pomieszczenia techniczne: instalacje ,kuchnię , pokój kąpielowy i piwnicę. Dzięki temu duże przestrzenie przeszklone z obydwu stron budynku dodatkowo powiększają wnętrze, łącząc je z otoczeniem na zewnątrz. Orientacja piętra jest odwrotna – mieszczą się tu cztery sypialnie i dwie łazienki – których okna wychodzą na południe i wschód. Wolna niezdefiniowana użytkowo przestrzeń może być dzielona przesuwnymi ścianami w zależności o potrzeb mieszkańców, pory dnia lub funkcji.
Ogrzewanie podłogowe w całym domu wykorzystuje zasilanie z kotła kondensacyjnego oraz kolektorów słonecznych. W domu zainstalowano także wentylację mechaniczną.
Źródło: Tectoniques Architects, www.tectoniques.com
Zdjęcia: Studio Erick Saillet