Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Projekt polskiej chaty

Projekt polskiej chaty

Spread the love
Projekt ten powstał na życzenie klienta, który posiada wielohektarową posiadłość pozbawioną sąsiadującej zabudowy.

Polska Chata to z jednej strony typowy modernistyczny dom ze strefą dzienną w przeszklonym parterze i nocną w poddaszu, jednak z uwagi na swoją unikalną formę i konstrukcję wynikającą z poszukiwań rodzimego pierwiastka w kreacji nowoczesnych form architektonicznych, jest to również projekt nowatorski. Czerpiąc z dorobku polskiej tradycji stworzono design Współczesnego Dachu Polskiego, który komponuje się z rytmem dynamicznej konstrukcji nośnej parteru.

BXB studio Bogusław Barnaś


Dach Polskiej Chaty pojawił się już w poprzednim projekcie BXB studio  – Domu Polskim – jednak zamiast strzechą, jak to ma miejsce w najnowszym projekcie, pokryty był gontem. Współczesny Dach Polski poprzez przełamanie płaszczyzn dachu dwuspadowego wytworzył na nowo zdefiniowany design i formę futurystycznej lukarny. Polska Chata posiada też charakterystyczne zadziorne podcięcie ściany szczytowej.

Konstrukcja domu czerpie z tradycji budowlanych polskich skansenów, stylu zakopiańskiego, kultury ciesielskiej, ludowej architektury polskich kościółków zrębowych.  

Polska Chata to dom trzykondygnacyjny. Piwnica mieści przestrzeń garażową i techniczną. Parter to w pełni transparentna przestrzeń dzienna, o otwartym układzie funkcjonalnym. Piętro skryte w przestrzeni dachu mieści strefę prywatną, sypialnie, gabinety i bibliotekę. Nietypowa geometria dachu pozwoliła zaaranżować dodatkowe dwie przestrzenie antresoli widokowych, które tworzą dodatkowy poziom mieszkalny.  

BXB studio Bogusław Barnaś
BXB studio Bogusław Barnaś
BXB studio Bogusław Barnaś
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Aleksandra Bujak, Bartosz Styrna, Clement Godry, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska Wizualizacje & Grafika: BXB studio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska
Data: 2015-2019
Powierzchnia: 450 m2

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ