Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Projekt parterowego domu – dom otulony

Projekt parterowego domu – dom otulony

projekt parterowego domu
Spread the love

Dom otulony to projekt parterowy domu usytuowanego w terenie górskim, w którym zastosowano kilka nietypowych – jak na polskie warunki – rozwiązań.

W zamyśle dom zaprojektowano jako luksusowy dom rekreacji całorocznej – jednak dzięki znacznej powierzchni i ewentualnemu wprowadzeniu kilku modyfikacji może on stać się domem dla czteroosobowej rodziny.

Dom usytuowano na zboczu wzgórza, powyżej drogi dojazdowej, tak aby część dzienna otwierała się na otaczający krajobraz. Przestrzenny salon (wysokości do 4,0 m) oraz kuchnia posiadają okna z trzech stron świata, dzięki czemu są oświetlone słońcem przez cały dzień. Duży taras daje mieszkańcom możliwość bliskiego kontaktu z naturą oraz umożliwia podziwianie górskiego krajobrazu.

projekt domu parterowego

Prana Group

W budynku znalazły się również trzy sypialnie (w tym jedna małżeńską z osobną łazienką) oraz wspólna łazienka, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze z osobnym wejściem.

Dom zagłębiono częściowo w zboczu góry, przez co jest on chroniony zarówno przed wyziębieniem w zimie jak i przegrzaniem w okresie letnim. Zielony stropodach i zmienna wysokość budynku – stanowiąca odzwierciedlenie kąta nachylenia zbocza – sprawiają, że dom dosłownie wtapia się w otoczenie. Przesuwne okiennice drewniane stanowią ochronę przed promieniowaniem słonecznym i zabezpieczają dom w okresach, gdy nie jest on używany.

Instalacje zaprojektowane w budynku obejmują kotłownię gazową lub pompę ciepła, wentylację z rekuperacją oraz wolno stojący kominek. Prawie płaski dach umożliwia montaż kolektorów solarnych lub fotowoltaicznych. Budynek spełnia wymagania energooszczędnego standardu NF40 – już w najprostszej wersji (z kotłem gazowym) roczny koszt ogrzewania wynosi jedynie 2042 zł.

projekt domu parterowego

Prana Group

Pow. użytkowa 101,87 m2

Źródło: PRANA GROUP dla DOMY CZYSTEJ ENERGII

arch. arch. Jakub Likus i Anna Bać

www.pranagroup.pl

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ