Małe domy, o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 100 m2, przekonują niskim kosztami budowy oraz późniejszej eksploatacji. Coraz częściej wyróżniają się estetyczną bryłą oraz funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń wewnątrz. Zaletą małych domów jest także to, że w każdym momencie można je rozbudować, tworząc dodatkową przestrzeń użytkową.
Do kategorii małych domów zalicza się te, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 m2. Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że dom o takiej powierzchni może pełnić jedynie funkcję domku letniskowego, idealnego na weekendowe wypady poza miasto. Jednak nic bardziej błędnego. Zawrotne ceny nieruchomości w aglomeracjach miejskich sprawiły, że za tę samą kwotę, którą musielibyśmy wydać na mieszkanie o powierzchni 50-60 m2 możemy mieć własny dom z tarasem i ogrodem. Koszt budowy małego domu wraz z wykończeniem waha się, w zależności od zastosowanej technologii oraz metrażu, od 320 do 400 tys. zł. Przy czym budowa takiego domu w systemie gospodarczym pozwala na oszczędności rzędu 100 tys. Nawet jeżeli musimy kupić działkę pod budowę domu to i tak często jest to inwestycja bardziej opłacalna pod względem ekonomicznym aniżeli zakup mieszkania.
Małe domy są nie tylko tanie w budowie, ale także w eksploatacji. Oferta zdecydowanej większości biur architektonicznych zawiera projekty domów spełniających wymagania budownictwa energooszczędnego. Oznacza to, że zostały zastosowane tam m.in. takie rozwiązania, które umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu w sezonie zimowym czy chłodzenia latem.
Zaletą małych domów jest także to, że nadają się do budowy na działkach małych, wąskich. Często wyróżnia je prosta, estetyczna bryła oraz funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Przy niewielkim metrażu domu możliwe jest wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia na spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze, kotłownię. Standardem jest kuchnia otwarta na salon i przylegający taras. Z czasem, w miarę potrzeb, powierzchnia domu może zostać powiększona o dodatkową przestrzeń. Możliwe jest to poprzez zaadaptowanie poddasza na cele użytkowe. Dzięki temu zyskujemy miejsce na dodatkowe sypialnie czy też jeszcze jedną łazienkę.
Zdjęcie: Moca Architekci
Adam 7 grudnia 2016
właśnie taki mały domek stawiam ( a właściwie to stawia mi go ekipa Iwony Terczyńskiej, świetnego architekta) pod Warszawą. wyszło 385 tys, ale wiadomo, coś jeszcze pewnie w kosztach dojdzie
tomekemgeoka 20 października 2019
Widzę że spokojnie można otwierać firmę budującą takie drobiazgi. Koszty materiałowe mojego budynku 6mx7m. ok. 80m? z poddaszem w konstrukcji szkieletowej drewnianej na fundamencie pływającym, wraz z działką, stan zamknięty nie wyniusł więcej niż 100 tyś.