Home / Instalacje  / Projekt instalacji pompy ciepła

Projekt instalacji pompy ciepła

Spread the love

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze cenione m.in. za niskie koszty eksploatacji, komfort obsługi oraz aspekty ekologiczne. O czym warto pamiętać na etapie ich doboru, montażu i użytkowania?

Oferta ekologicznych urządzeń grzewczych z roku na rok powiększa się. Na rynku pojawiają się coraz nowsze, udoskonalane wersje pomp ciepła, które oferują nam nie tylko wysoki komfort cieplny, ale również użytkowy. Aby w pełni korzystać z ich zalet ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji i dobór mocy urządzenia.
Kwestią istotną dla użytkownika jest również fachowy montaż pompy ciepła wykonany przez odpowiednio wykwalifikowanego instalatora oraz formalności, których należy dopełnić po jej zakupie i uruchomieniu.

Jak uniknąć błędów zwiększających koszty ogrzewania?

Instalacja z pompą ciepła wymaga starannego zaprojektowania – m.in. dostosowania jej pracy do wymagań i potrzeb domowników. Wszelkie niedopowiedzenia na etapie projektowania systemu grzewczego mogą sprawić, że faktyczne koszty eksploatacji pompy ciepła mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż zakładano.
Za właściwe zaprojektowanie i wykonanie instalacji ogrzewania domu odpowiedzialny jest projektant i instalator. Ale przyszły właściciel pompy ciepła również może popełnić kilka „błędów”, które sprawią, że nie będzie on zadowolony z takiego sposobu ogrzewania. Zalicza się do nich m.in.: utrzymywanie wyższej temperatury w pomieszczeniach niż zakładano (np. 23°C,  zamiast projektowanej 21°C), zwiększone zużycie ciepłej wody użytkowej (np. 300 litrów/dobę, zamiast projektowanego 200 litrów/dobę), wymagana wyższa temperatura c.w.u. (np. 55°C zamiast projektowanej 45°C), zastosowanie ogrzewania mieszanego (grzejniki i podłogówka), które wymaga wody grzewczej o temperaturze 55°C, zamiast podłogówki o temperaturze zasilania 35°C.
Błędów polegających na niedostosowaniu założeń projektowych do faktycznych wymagań użytkowników można uniknąć projektując instalację, która uwzględnia rzeczywiste warunki pracy pompy ciepła. Znając dokładne potrzeby mieszkańców dotyczące m.in. temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach czy zużycia ciepłej wody oraz jej temperatury, projektant dobierze pompę ciepła o odpowiedniej mocy, a w przypadku urządzeń typu solanka/woda zaprojektuje również wymiennik gruntowy właściwej wielkości.

Źródło: Viessmann

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ