Projekt drewnianego górskiego domu
Ta inwestycja to przykład jak dobrze przemyślany projekt (proj. Idziak-Sępkowscy Architekci) może sprawić, że w budżecie zwykłego domu i w przeciętnym metrażu można uzyskać fantastyczną przestrzeń.
Lokalizacja domu
Dom lokalizowany jest w wymarzonym miejscu, z widokiem na Beskid Wyspowy oraz odległą panoramę Tatr. Z uwagi na gwałtowny spadek terenu wejście główne prowadzi przez tzw. „wysoką piwnicę”, która odsłania się od strony elewacji frontowej. Piwnica jest jedyną murowaną częścią. Zgodnie z życzeniem inwestora została posadowiona na fundamencie płytowym ze zintegrowanym systemem ogrzewania podłogowego. W przyziemiu znajduje się sień wejściowa, garaż, pomieszczenie techniczne i mini SPA z sauną i wanną jacuzzi, z której będzie się rozpościerał widok na dolinę Limanowej.

Idziak-Sępkowscy Architekci
Strop nad piwnicą jest drewniany – z masywnych belek stropowych, których przedłużenia stanowią też konstrukcję malowniczej galeryjki balkonowej okalacjącej wschodnią i północną część domu. Balkon jak i wiele innych elementów jest nawiązaniem do malowniczej architektury alpejskiej – głównie bawarskiej i tyrolskiej.
Idziak-Sępkowscy Architekci
Spadek terenu sprawia, że parter, który od strony północnej jest „wysoki” , od strony południa ma bezpośrednie wyjście na ogród. W tej części budynku znajdują się głównie pomieszczenia: salon i kuchnia w otwartej przestrzeni oraz wydzielony apartament gospodarzy.
Na przedłużeniu kuchni znajduje się zadaszona weranda z podwieszanym kominkiem zewnętrznym i rozsuwanym szkleniem chroniącym przed zachodnim wiatrem (w górach dość porywistym)
Idziak-Sępkowscy Architekci
Idziak-Sępkowscy Architekci
Na poddasze wiodą schody prowadzące do pomostu przewieszonego przez całą długość otwartej przestrzeni dziennej. Pomost pełni funkcję korytarza prowadzącego do dwóch dodatkowych sypialni, z których można podziwiać panoramę odległych Tatr.
Idziak-Sępkowscy Architekci
Idziak-Sępkowscy Architekci
Dom w Limanowej to kolejny projekt pracowni wykorzystujący tradycyjną polską technologię sumikowo-łatkową w unowocześnionej postaci. Technologia ścian składa się z słupów (sumików), pomiędzy które wsunięte są poprzeczne płazy (łątki). Z uwagi na współczesne wymagania cieplne, ściany są dodatkowo izolowane od wewnątrz i wykończone sklejką, która ma nadać wnętrzom nowoczesny i minimalistyczny wygląd.
Projekt Idziak-Sępkowscy Architekci http://isarchitects.eu