Podstawą udanego projektu jest współpraca pomiędzy inwestorem a architektem, do którego doświadczenia i kreatywności powinno się mieć pełne zaufanie. Efektem takiej współpracy jest wybudowany w Konstancinie Jeziornej dom jednorodzinny – SIO House. Ten nowoczesny w wyrazie budynek, w którym zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań emanuje ciepłem, które kojarzy się przede wszystkim z budynkami o tradycyjnym stylu.
Pierwszym wyzwaniem jakiemu musieli sprostać architekci z biura projektowego Beczak / Beczak / Architekci było rozplanowanie budynku o powierzchni 385 m2 na niewielkiej działce – 900 m2, z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań prawnych w zakresie możliwości zabudowy terenu. Dlatego też dom został zbudowany na planie litery L i usytuowany w narożniku działki.
Początkowo projekt zakładał, że będzie to dom zwieńczony dachem dwuspadowym mimośrodowym. Koncepcja ta uległa jednak zmianie, gdy konieczne okazało się stworzenie dodatkowego pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu rozplanowanego już układu parteru. W ten sposób powstała monumentalna bryła części mieszkalnej, przełamana dużą liczbą okien, przez które przenika do wnętrza domu dużo światła dziennego.

Beczak / Beczak / Architekci
„Idea projektu była bardzo złożona, choć ostatecznie wypracowana forma jest stosunkowo prosta. Poza programem funkcjonalnym, jedyne wytyczne inwestora to kwestia niestandardowych wysokości kondygnacji (3,85 m dla parteru i 3 m dla piętra). Zależało nam na stworzeniu obiektu prostego w wyrazie, o jasnym podziale materiałowym i kolorystycznym. Inwestor zaufał naszym kompetencjom i doświadczeniu, dzięki czemu mieliśmy pełną swobodę w podejmowaniu decyzji” – powiedział architekt Maciej Beczak z biura Beczak / Beczak / Architekci.
Swoboda, jaką uzyskali architekci, zaowocowała zastosowaniem wielu eksperymentalnych rozwiązań. Do wykończenia elewacji wykorzystano beton, tynk oraz drewno okoume, które nadało fasadzie wyrazistości. „Połączenie surowego, loftowego betonu bryły garażu z kontrastującą grafitową bryłą części mieszkalnej, w której zastosowano gładką powierzchnię pociętą nieregularną, ortogonalną siatką boniowania, zaowocowało powstaniem zindywidualizowanej struktury” – dodaje architekt.
Wnętrza domu, do wykończenia których wykorzystano takie materiały, jak beton, drewno, szkło oraz zastosowanie koloru białego i grafitowego, stanowią wyraźne nawiązanie do estetyki elewacji budynku. Stylem dominującym wewnątrz domu jest minimalizm.
Wartym odnotowania jest fakt, że dom zaprojektowany został zgodnie z zasadami budownictwa niskoenergochłonnego. Jest maksymalnie otwarty na południowy zachód i relatywnie zamknięty od północy, co minimalizuje zużycie energii na ogrzewanie budynku. Budynek został zaizolowany termicznie powyżej obowiązujących w Polsce standardów. Wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperacją, gruntowym wymiennikiem ciepła i czerpnią ścienną.

Beczak / Beczak / Architekci

Beczak / Beczak / Architekci

Beczak / Beczak / Architekci

Beczak / Beczak / Architekci

Beczak / Beczak / Architekci

Beczak / Beczak / Architekci
Źródło: Beczak / Beczak / Architekci http://www.beczak.pl/