Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Projekt domu jak stodoła

Projekt domu jak stodoła

Spread the love

Dom zaprojektowano na niedużej i wąskiej działce. Ze względu na uwarunkowania lokalne działki główne wejście do budynku oraz zjazd zlokalizowane są od strony zachodniej. Urbanistycznie budynek będzie otwierał się na część południową i wschodnią działki. Garaż oddziela część wejściową działki od prywatnej strefy rekreacyjnej z tarasem i ogrodem.

Nowoczesny dom w typie stodoły to trafny „skrót myślowy”. Jest świetnym określeniem budynku, który ma w sobie ciepło i sielskość wymarzonego domu, a zarazem nowoczesne rozwiązania. Dom posiada prostą konstrukcję, a co za tym idzie- jest tani w budowie, jednak nie kosztem funkcjonalności i wygody. Kluczowe jest wyważenie wszystkich elementów w budynku tak, by spełniał on swoje przeznaczenie, był ekonomiczny w eksploatacji oraz realizował oczekiwania estetyczne.

Dwukondygnacyjny dom na planie prostokąta przykryty dwuspadowym jest symetrycznym dachem (kalenica prostopadła do drogi dojazdowej) co spełnia wymogi Miejscowego Planu zagospodarowania Przestrzennego. Od frontu budynek jest nowoczesny i minimalistyczny. Bryła budynku przenika się z bryłą garażu. Garaż nie jest związany konstrukcyjnie z budynkiem. Od strony elewacji ogrodowej budynek jest bardziej dynamiczna. Ściana jest cofnięta, a dach tworzy nadwieszenie i zarazem wymagane zadaszenie zabezpieczające przed nadmierną penetracją słoneczną budynku latem. Elewacje budynku są nowoczesne i minimalistyczne w tonacji naturalnej- biel połączona z naturalnym, „ciepłym” drewnem.

W zadaszonej strefie wejściowej wygodny wiatrołap połączony jest z garażem. Na parterze budynku, w części zachodniej, zlokalizowano strefę sypialnianą z łazienką oraz schody na poddasze, pod którymi umieszczono wygodną garderobę. Od strony południowo- wschodniej zlokalizowano kuchnię i jadalnię połączoną z salonem- całość otwiera się na ogród- południową część działki, poprzez duże, przesuwne przeszklenia. Reprezentacyjny charakter tej części podkreśla podwójna wysokość w salonie oraz widoczna konstrukcja więźby dachowej. Na poddaszu zlokalizowano dwa pokoje oraz łazienkę.

Budynek zaprojektowano w standardzie energooszczędnym- ogrzewanie podłogowe za pośrednictwem pompy ciepła lub gazowego kotła kondensacyjnego, wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

BADARCHITEKCI/Projektstodola.pl

BADARCHITEKCI/Projektstodola.pl

Źródło: Projekt domu BADARCHITEKCI:: mgr inż. arch. Adam Długoszowski, mgr inż. arch. Patrycja Długoszowska, Biuro Architektoniczne Długoszowski Adam badarchitekci.pl oraz projektstodola.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ