Projekt domu odcięty od sąsiedztwa
Działka, na której ma być postawiony ten dom jednorodzinny, sąsiaduje z chaotyczną, podmiejską zabudową. Podstawowymi „bolączkami” tej lokalizacji jest bliskość ulicy od zachodu i nieestetyczne zabudowania od północy.
Koncepcja architektów na projekt domu wynika z faktu, że najlepszą izolację od uciążliwości otoczenia daje odpowiednio zaprojektowana architektura, a nie potężne ogrodzenie. Długa, monolityczna elewacja frontowa, ustawiona wzdłuż obowiązkowej linii zabudowy, izoluje mieszkańców od hałasów ulicy, dostarczając zachodnie słońce do sypialni – a nawet do salonu – przez przeszklenia w dachu. Fasada częściowo zastępuje również ogrodzenie, udostępniając nieformalną strefę półpubliczną w jednym z narożników działki. Otwarty, przyjazny podjazd pełni funkcję przestrzennej wizytówki domu, dając mieszkańcom i gościom możliwość wygodnego zaparkowania samochodu na terenie posesji.
Prywatna strefa wejściowa została wycofana w głąb planu, do wewnętrznego atrium. Zabieg ten, oprócz otwarcia ciekawych i zróżnicowanych perspektyw z wnętrza domu, pozwolił na ustawienie rzutu parteru w poprzek bryły frontowej – wzdłuż północnej granicy działki. W ten sposób dom odgradza ogród od „ciężkostrawnego” widoku zabudowań sąsiada.
Ukrytym atutem jest reprezentacyjne wejście do domu, usytuowane w jego centrum, tuż obok strefy dziennej. Ta część parteru, dzięki długiej, przeszklonej elewacji południowej, maksymalnie otwiera się na słońce i najlepsze widoki.
W proteście przeciwko powszechnemu, tandetnemu gadulstwu, a także w odpowiedzi na wymogi miejscowego planu, projekt domu przybrał prostą, milczącą formę. Nawet szary kolor i ceramiczny materiał pokrycia dachowego został narzucony przez planistów. To dobrze – ktoś postanowił zapanować nad przykrym chaosem okolicy. Zewnętrzne ograniczenia okazują się jednak inspirujące – pozornie surowa, monolityczna bryła może zaskoczyć gościa swą otwartością, a mieszkańca – dbałością o jego dobre samopoczucie.
Źródło: Pracownia 111, www.pracownia111.pl