Home / Realizacje domów  / Domy letniskowe  / Projekt domu letniskowego. Stodoła w miejskim charakterze

Projekt domu letniskowego. Stodoła w miejskim charakterze

Spread the love

Ze względu na kontekst jednym z głównych założeń projektowych było nawiązanie , zarówno charakterem jak i gabarytem obiektu do zabudowy istniejącej we wsi. Stąd też decyzja o archetypowym kształcie budynku – stodoły w charakterze miejskim.

Major Architekci

Ze względu na czystość założenia zaproponowano jedną kubaturę, która ze względu na swoją długość została podzielona funkcjonalnie i materiałowo na dwa oddzielne budynki. Ponadto budynek wyraźnie dzieli działką na dwie części – półprywatną, zlokalizowaną od strony drogi oraz prywatną otwartą na ogród i pobliski las.

Co więcej projektowane elewacje również wyrażają dualizm charakterologiczny domu – tradycyjna i skromna widoczna jest od strony ulicy, natomiast nowoczesna i w pełni przeszklona ściana została zarezerwowana dla części prywatnej, zacierając tym samym granicę między wnętrzem i zewnętrzem. Dla podkreślenia założenia zaprojektowano taras dla domu po stronie wschodniej jako przedłużenie linearności obiektu. Tym samym wytworzono pęknięcie budynku – poprzez „bramę wjazdową” – nawiązując charakterem do założeń zabudowy zagrodowej.

Major Architekci

W tej części stworzona została zadaszona strefa odpoczynku na powietrzu. Bryła dzięki podziałowi zyskała trzy niezależne funkcje – mieszkalną, gospodarczą i zadaszonego tarasu. Część gospodarcza i tarasowa zostały połączone za pomocą zastosowania jednego materiału i tworzą spójną bryłę, która tworzy wrażenie późnej dobudowanego elementu – charakter zabudowy zagrodowej z drewnianymi zabudowami gospodarczymi.

Major Architekci

Powierzchnia domu wynosi: 165,8 m2

Źródło: Major Architekci  www.majorarchitekci.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ