Projekt domu łączącego tradycję z nowoczesnością
Dom zaprojektowany w Złotnikach – malowniczej okolicy pod Mielcem. Tradycyjna zabudowa domów jednorodzinnych oraz łąki i pola uprawne słynące z żyznych gleb stały się naturalnym tłem dla projektu.
Działka
Ma regularny kształt prostokąta. Dojazd na działkę znajduje się od strony zachodniej. Jest to jeden z kilku aspektów, który wpłynął na proces projektowy i kompozycję funkcjonalno-przestrzenną domu.
Bryła
Bryła budynku zlokalizowana w odległości 4 m względem północnej i wschodniej granicy działki i sięga w zasadzie do połowy jej długości. Celem było zostawienie jak największej części terenu jako zieleni ogrodowej przed domem od strony południowej.

MEEKO Architekci
Układ
Układ funkcjonalno-przestrzenny pomieszczeń w domu to wynik decyzji projektowych odnoszących się do stron świata, zalet i mankamentów działki oraz wspólnych ustaleń z przyszłymi mieszkańcami. Ustalony układ zaakcentowano zróżnicowaniem brył budynku. Prostopadłościenna forma w parterze dedykowana jest funkcjom dziennym, rekreacyjnym i technicznym. Drugim elementem jest bryła ze ściętym dwuspadowym dachem położona na prostopadłościanie niczym odrębny element – mały domek , przeznaczona na sypialnie domowników.
Kontrast między bryłami jest podkreślony poprzez materiały wykończeniowe. Przyziemie jest zakomponowane głównie w bieli tynku, od strony południowo-zachodniej pas dużych przeszkleń jest dopełniony ciepłymi akcentami desek cedrowych. Domek na piętrze jest pokryty elegancką antracytowa blachą łączoną na rąbek stojący na połaciach dachowych i ścianach co tworzy jednolitą strukturę bryły. Wspólnym mianownikiem dla dwóch brył jest stolarka okienna w kolorze antracytowym, która jest łączona w horyzontalne pasma dopełniające formę domu.
Charakterystycznym miejscem domu jest duży, zadaszony taras w przyziemiu. Taras znajduje się w narożnej niszy o idealnej ekspozycji. Jest zewnętrznym przedłużeniem jadalni i salonu, które może funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych.
Architektura Domu w Złotnikach jest przykładem zbalansowanego połączenia i synergii form tradycyjnej stodoły mieszkalnej oraz nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Dom jest zaprojektowany jako budynek energooszczędny, jest wyposażony w nowoczesne technologie monitujące oraz sterujące ogrzewaniem, wentylacją mechaniczną i energią. Automatyka będzie obsługiwana za pomocą tableta lub smartfona, co nobilituje Dom w Złotnikach do miana domu inteligentnego.
Intencją projektową było wykreowanie nowoczesnego i eleganckiego w formie obiektu, który podąża za światowymi trendami oraz jest dopasowany do potrzeb i budżetu inwestora.
Źródło: MEEKO Architekci http://meeko.pl/
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci