Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Projekt domu łączącego tradycję z nowoczesnością

Projekt domu łączącego tradycję z nowoczesnością

projekt domu
Spread the love

Dom zaprojektowany w Złotnikach – malowniczej okolicy pod Mielcem. Tradycyjna zabudowa domów jednorodzinnych oraz łąki i pola uprawne słynące z żyznych gleb stały się naturalnym tłem  dla projektu.

Działka

Ma regularny kształt prostokąta. Dojazd na działkę znajduje się od strony zachodniej.  Jest to jeden z kilku aspektów, który wpłynął na proces projektowy i kompozycję funkcjonalno-przestrzenną domu.

Bryła

Bryła budynku zlokalizowana w odległości 4 m względem północnej i wschodniej granicy działki i sięga w zasadzie do połowy jej długości. Celem  było zostawienie jak największej części terenu jako zieleni ogrodowej przed domem od strony południowej.

projekt domu

MEEKO Architekci

Układ

Układ funkcjonalno-przestrzenny pomieszczeń w domu to wynik decyzji projektowych odnoszących się do stron świata, zalet i mankamentów działki oraz wspólnych ustaleń z przyszłymi mieszkańcami. Ustalony układ zaakcentowano zróżnicowaniem brył budynku. Prostopadłościenna forma w parterze dedykowana jest funkcjom dziennym, rekreacyjnym i technicznym. Drugim elementem jest bryła ze ściętym dwuspadowym dachem położona na prostopadłościanie niczym odrębny element – mały domek , przeznaczona na sypialnie domowników.

Kontrast między bryłami jest podkreślony poprzez materiały wykończeniowe. Przyziemie jest  zakomponowane głównie w bieli tynku, od strony południowo-zachodniej pas dużych przeszkleń jest dopełniony ciepłymi akcentami desek cedrowych. Domek na piętrze jest pokryty elegancką antracytowa blachą łączoną na rąbek stojący na połaciach dachowych i ścianach co tworzy jednolitą strukturę bryły. Wspólnym mianownikiem dla dwóch brył jest stolarka okienna w kolorze antracytowym, która jest łączona w horyzontalne pasma dopełniające formę domu.

Charakterystycznym  miejscem  domu jest duży, zadaszony taras w przyziemiu. Taras znajduje się w narożnej niszy o idealnej ekspozycji. Jest zewnętrznym przedłużeniem jadalni i salonu, które może funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych.

Architektura Domu w Złotnikach jest przykładem zbalansowanego połączenia i synergii form tradycyjnej stodoły mieszkalnej oraz nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Dom jest zaprojektowany jako budynek energooszczędny, jest wyposażony w nowoczesne technologie monitujące oraz sterujące ogrzewaniem, wentylacją mechaniczną i energią. Automatyka będzie obsługiwana za pomocą tableta lub smartfona, co nobilituje Dom w Złotnikach do miana domu inteligentnego.

 

Intencją projektową było wykreowanie nowoczesnego i eleganckiego w formie obiektu, który podąża za światowymi trendami oraz jest dopasowany do potrzeb i budżetu inwestora.

 

Źródło: MEEKO Architekci  http://meeko.pl/

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

projekt domu

MEEKO Architekci

projekt domu

MEEKO Architekci

projekt domu

MEEKO Architekci

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ