Projekt domu energooszczędnej ceglanej willi
Projekt domu ceglanej willi ma bardzo nowoczesny charakter, jej projektanci jednak użyli tradycyjnych polskich wątków ceglanych, aby nowoczesnej elewacji nadać ponadczasowy charakter i elegancję.
Ta podmiejska willa jest silnie osadzona w kontekście miejsca. W niewielkiej miejscowości (oddalonej 15 km od Gdańska), w której zlokalizowany jest dom, znajduje się wiele tradycyjnych ceglanych budynków, w tym: domów, budynków gospodarczych oraz zabytków techniki. Mury tych budynków zostały wykonane bardzo starannie przy użyciu tradycyjnych technik. Cegła w tych obiektach nie jest jedynie budulcem – dzięki użyciu bogatych wątków ceglanych i starannie wykonanych wiązań jest ona elementem ozdobnym.
Bryła i funkcja
Rezydencja została zaprojektowana na planie litery T. Do domu wchodzi się od strony zachodniej przez nieogrzewany łącznik (łączący dom z garażem) stanowiący ważny, z punktu widzenia energooszczędności, bufor. Tuż za drzwiami znajduje się przestrzenny hol, a następnie do salon zlokalizowany w południowym skrzydle rezydencji. Z rozległego salonu (wraz z przyległymi otwartymi do salonu strefami ma on metraż 80 m2) rozpościera się piękny widok na leśną polanę. Dalej można przejść w głąb do skrzydła wschodniego, gdzie znajduje się bawialnia dzieci oraz gabinet. Na piętrze są umiejscowione cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Część nocna rodziców (przestronna sypialnia oraz garderoba i łazienka) jest niezależna od reszty strefy nocnej domu. Pralnia, która również znajduje się na drugiej kondygnacji, ma dostęp do tarasu na dachu garażu. Strefa techniczna domu została wyrzucona z części mieszkalnej – znajduje się w łączniku pomiędzy domem a garażem.

MIDI Architekci
Energooszczędność
Dom jest energooszczędny. Jego zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest skalkulowane na poziomie 38 kWh/m2 na rok. Źródłem ciepła jest pompa ciepła z dolnym źródłem płaszczyznowym. Jest to rozwiązanie optymalne dla tego domu, ponieważ w dolnej części działki płynie strumień i gleba na terenie działki jest wilgotna.
Technologia
Ściany zewnętrzne domu zaplanowano w technologii trójwarstwowej wentylowanej, czyli patrząc od środka ściana zewnętrzna składa się z: bloczków silikatowych, wełny mineralnej grubości 20 cm, szczeliny wentylacyjnej i cegły fasadowej. Technologia ta nie jest kojarzona z budownictwem energooszczędnym, ponieważ zazwyczaj wełny jest w niej dość mało -10 cm. Udało się rozwiązać taką przegrodę z 20-centymetrową warstwą izolacji wzorując się na przykładach niemieckich. Mostków termicznych pozwoliło uniknąć specjalne, lecz proste rozwiązanie cokołu. Cegła ułożona jest w tradycyjny, ozdobny sposób ale wieńczy ją zestaw opierzeni bezokapowych z ukrytą rynną. Nadaje to domowi nowoczesnego charakteru. Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący jest trwałe i solidne i dobrze komponuje się z ceglaną elewacją.

MIDI Architekci
Źródło: MIDI Architekci Alicja Król, Piotr Karaś, www.midi-architekci.pl