Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Projekt domu energooszczędnej ceglanej willi

Projekt domu energooszczędnej ceglanej willi

Spread the love

Projekt domu ceglanej willi ma bardzo nowoczesny charakter, jej projektanci jednak użyli tradycyjnych polskich wątków ceglanych, aby nowoczesnej elewacji nadać ponadczasowy charakter i elegancję.

Ta podmiejska willa jest silnie osadzona w kontekście miejsca. W niewielkiej miejscowości (oddalonej 15 km od Gdańska), w której zlokalizowany jest dom, znajduje się wiele tradycyjnych ceglanych budynków, w tym: domów, budynków gospodarczych oraz zabytków techniki. Mury tych budynków zostały wykonane bardzo starannie przy użyciu tradycyjnych technik. Cegła w tych obiektach nie jest jedynie budulcem – dzięki użyciu bogatych wątków ceglanych i starannie wykonanych wiązań jest ona elementem ozdobnym.

Bryła i funkcja

Rezydencja została zaprojektowana na planie litery T. Do domu wchodzi się od strony zachodniej przez nieogrzewany łącznik (łączący dom z garażem) stanowiący ważny, z punktu widzenia energooszczędności, bufor. Tuż za drzwiami znajduje się przestrzenny hol, a następnie do salon zlokalizowany w południowym skrzydle rezydencji. Z rozległego salonu (wraz z przyległymi otwartymi do salonu strefami ma on metraż 80 m2) rozpościera się piękny widok na leśną polanę. Dalej można przejść w głąb do skrzydła wschodniego, gdzie znajduje się bawialnia dzieci oraz gabinet. Na piętrze są umiejscowione cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Część nocna rodziców (przestronna sypialnia oraz garderoba i łazienka) jest niezależna od reszty strefy nocnej domu. Pralnia, która również znajduje się na drugiej kondygnacji, ma dostęp do tarasu na dachu garażu. Strefa techniczna domu została wyrzucona z części mieszkalnej – znajduje się w łączniku pomiędzy domem a garażem.

MIDI Architekci

MIDI Architekci

Energooszczędność

Dom jest energooszczędny. Jego zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest skalkulowane na poziomie 38 kWh/m2 na rok. Źródłem ciepła jest pompa ciepła z dolnym źródłem płaszczyznowym. Jest to rozwiązanie optymalne dla tego domu, ponieważ w dolnej części działki płynie strumień i gleba na terenie działki jest wilgotna.

Technologia

Ściany zewnętrzne domu zaplanowano w technologii trójwarstwowej wentylowanej, czyli patrząc od środka ściana zewnętrzna składa się z: bloczków silikatowych, wełny mineralnej grubości 20 cm, szczeliny wentylacyjnej i cegły fasadowej. Technologia ta nie jest kojarzona z budownictwem energooszczędnym, ponieważ zazwyczaj wełny jest w niej dość mało -10 cm. Udało się rozwiązać taką przegrodę z 20-centymetrową warstwą izolacji wzorując się na przykładach niemieckich. Mostków termicznych pozwoliło uniknąć specjalne, lecz proste rozwiązanie cokołu. Cegła ułożona jest w tradycyjny, ozdobny sposób ale wieńczy ją zestaw opierzeni bezokapowych z ukrytą rynną. Nadaje to domowi nowoczesnego charakteru. Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący jest trwałe i solidne i dobrze komponuje się z ceglaną elewacją.

MIDI Architekci

MIDI Architekci

Źródło: MIDI Architekci Alicja Król, Piotr Karaś, www.midi-architekci.pl

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ