Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Projekt domu z bali

Projekt domu z bali

Spread the love

Tradycja budowy domu z bali drewnianych jest w Polsce głęboko zakorzeniona. Choć przez długi czas ich prawie nie wznoszono, to obecnie coraz częściej się je projektuje, łącząc ludową tradycję z nowoczesnością.

W Polsce wciąż dominują domy murowane, co wynika z naszej kultury, tradycji i przekonań. Domy z bali kojarzą się głównie z domami na wsi i w górach. Do niedawna były rzadkością, obecnie moda na naturalność i ekologiczność sprawia, że stają się coraz bardziej popularne. Po latach zapomnienia wracają więc do łask, ale w nowoczesnej formie. Tak też było w tej sytuacji. Projekt domu z prostokątnych bali został opracowany na potrzeby prywatnego inwestora. Zlokalizowany jest na działce, w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, na niewielkim wzniesieniu, w niedalekim sąsiedztwie lasu.

Graphite Group

Graphite Group

Głównym założeniem było stworzenie wygodnego i komfortowego domu o współczesnej formie, lecz wykonanego w tradycyjnej technologii. Kształt bryły nawiązuje do tradycyjnych domów z bali natomiast dynamiczna i lekka forma zwieńczająca dom inspirowana jest formami nowoczesnych domów o prostej bryle na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem krytym blachą płaską.

Program funkcjonalny domu został przewidziany dla trzyosobowej rodziny. Wykorzystuje on walory widokowe działki. Strefa dzienna budynku została zlokalizowana na parterze. Tutaj znajduje się salon z jadalnią i kuchnią oraz „strefa wypoczynku”, która została zaakcentowana szklanym wykuszem w bryle domu. Łączy ze sobą wszystkie pomieszczenia na parterze oraz zapewnia mieszkańcom bezpośredni kontakt z naturą, otwierając się od strony południowej na rozległy ogród.

Na piętrze tradycyjnie zlokalizowano strefę prywatną – przestronną sypialnię, pokój dziecięcy i wygodną, dużą łazienkę, dostępną z korytarza. Ta część domu jest doświetlona dużymi oknami znajdujących się po obu stronach ścian szczytowych.

Graphite Group

Graphite Group

Graphite Group

Graphite Group

Graphite Group

Graphite Group

Źródło: Graphite.Group, www.graphite-group.pl

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
4 komentarze
  • Dorota 5 sierpnia 2018

    Czy możecie Państwo zamieścić rzuty domu z bala ? A może nazwę projektu?

  • Grzegorz 20 czerwca 2019

    Piękny dom. Jaki jest koszt projektu i budowy?

DODAJ KOMENTARZ